Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2022. gada 27. jūnijsPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 2 min

Energodrošība: Komisija atzinīgi vērtē to, ka ir ātri pieņemti jauni gāzes glabāšanas noteikumi

Eiropas Savienība

Šodien pieņemtie jaunie glabāšanas tiesību akti stiprinās ES gāzes piegādes drošību, ņemot vērā gaidāmo un turpmākās ziemas. Ņemot vērā piegādes traucējumu draudus no Krievijas puses, ES Gāzes uzglabāšanas regula noteic, ka Eiropas gāzes rezerves līdz ziemai ir jāuzpilda un to pārvaldība jāaizsargā pret ārēju iejaukšanos. Konkrētāk, jaunie noteikumi paredz, ka ES dalībvalstīm līdz šā gada novembrim krātuves jāuzpilda līdz 80 % no ietilpības un turpmākajos gados — līdz 90 %.

Pateicoties Parlamenta un Padomes gatavībai tiesību akta priekšlikumu sakarā ar Krievijas karu pret Ukrainu izskatīt steidzami, noteikumi tika pieņemti rekordīsā laikā. 

Šādu pieņemšanu atzinīgi vērtējot Enerģētikas padomes sanāksmē Luksemburgā, enerģētikas komisāre Kadri Simsone teica:

ES vēlētos apliecināt cieņu pozitīvajai un konstruktīvajai pieejai, ko Parlaments un Padome demonstrējuši attiecībā uz šo priekšlikumu. Tas ir svarīgs paziņojums par ES vienotību, apņēmību un rīcības ātrumu, saskaroties ar Kremļa centieniem gāzes eksportu izmantot par ieroci. Tagad ir ļoti svarīgi, lai mēs censtos izpildīt jaunos glabāšanas mērķrādītājus un būtu labāk sagatavoti gadījumam, ja situācija vēl vairāk pasliktināsies.

Saskaņā ar jaunajiem tiesību aktiem 18 dalībvalstīm, kurās ir pazemes gāzes krātuves, līdz 1. novembrim jāaizpilda 80 % no to krātuvju ietilpības, un tās tiek mudinātas censties panākt 85 %. Turpmākajos gados mērķrādītājs būs 90 %. Dalībvalstīm, kurās nav glabāšanas infrastruktūras, jāvienojas par divpusējām norunām par pietiekamiem daudzumiem, kas solidaritātes garā tiktu glabāti izmantošanai kaimiņvalstīs. Gāzes krātuves tagad tiks uzskatītas par kritisku infrastruktūru, un visiem glabāšanas operatoriem Eiropas Savienībā būs jāsertificējas no jauna, mazinot ārējas iejaukšanās risku.

Konteksts

Komisija 23. martā iesniedza tiesību akta priekšlikumu par minimālajām gāzes uzglabāšanas saistībām, kuru nolūks ir nākamajā un turpmākajās ziemās par samērīgām cenām nodrošināt piegāžu drošību. Jaunā regula bija ātra reakcija uz Krievijas iebrukumu Ukrainā un uz Versaļas deklarācijā pausto ES vadītāju aicinājumu ar koordinētas uzpildes starpniecību panākt, lai glabātie gāzes krājumi būtu ziemai pietiekamā līmeni.

Eiropadome 2022. gada 24. un 25. martā uzdeva Padomei izskatīt Komisijas priekšlikumus, atzīstot, ka visā Savienībā būtu iespējami drīz jāsāk uzpildīt gāzes krātuves. Parlaments 5. aprīlī nobalsoja noteikumus sākt pieņemt paātrinātā procedūrā.  

Šodien ES enerģētikas ministri oficiāli apstiprināja, ka pagājušajā nedēļā Eiropas Parlaments nobalsoja pozitīvi. Jaunā Gāzes uzglabāšanas regula tagad ir oficiāli pieņemta un stāsies spēkā dienu pēc tās publicēšanas ES Oficiālajā Vēstnesī. 

Plašāka informācija

Energodrošība

Komisija izklāsta iespējamos risinājumus augsto enerģijas cenu ierobežošanai

Paziņojums par energoapgādes drošību un pieejamām enerģijas cenām

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2022. gada 27. jūnijs
Autors
Pārstāvniecība Latvijā