Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Raksts par jaunumiem2021. gada 16. jūlijsLasīšanas ilgums: 5 min

Ķekavas apvedceļš: EIB nodrošina finansējumu pirmajai liela mēroga PPP Baltijā

Eiropas Investīciju banka (EIB) ir parakstījusi finansējumu publiskajai un privātajai partnerībai (PPP), kas projektēs, būvēs, finansēs un uzturēs apvedceļu līdz autoceļa E67/A7 posmam, kas šobrīd šķērso Ķekavas pašvaldību.

europe-155191_0.png
© EU
  • Eiropas Investīciju banka atbalsta publisko un privāto partnerību Ķekavas apvedceļa izveidei, sniedzot sabiedrībai Kekava ABT AS finansējumu 61,1 miljonu eiro apmērā.
  • Darījumu atbalsta Eiropas Stratēģisko investīciju fonds, kas ir Eiropas Komisijas Investīciju plāna Eiropai galvenais pīlārs.

Eiropas Investīciju banka (EIB) ir parakstījusi finansējumu publiskajai un privātajai partnerībai (PPP), kas projektēs, būvēs, finansēs un uzturēs apvedceļu līdz autoceļa E67/A7 posmam, kas šobrīd šķērso Ķekavas pašvaldību. EIB sniedz aizdevumu 61,1 miljonu eiro apmērā projektam, kas novirzīs tranzīta satiksmi prom no Ķekavas blīvi apdzīvotajām vietām uz jaunu maršrutu, kas ļaus apbraukt pašvaldību no rietumiem. Projekts nodrošinās ceļu satiksmes drošības uzlabojumus un mazinās veselības apdraudējumus vietējiem iedzīvotājiem. EIB finansējums, kas tiek nodrošināts ar garantiju no Investīciju plāna Eiropai, atbalstīs uzlabojumus autoceļa A7 posmā (Via Baltica daļa) uz dienvidiem no Rīgas, kas savieno Latvijas galvaspilsētu ar Lietuvas robežu un ir daļa no Eiropas transporta tīkla (TEN-T) pamattīkla.

Šis projekts ir pirmais EIB sniegtais PPP finansējums Latvijā, kā arī pirmā liela mēroga PPP Baltijā. EIB kopā ar Ziemeļvalstu Investīciju banku (NIB) katra izsniegs pusi aizdevuma vērtības īpašam nolūkam dibinātajai sabiedrībai Kekava ABT AS, lai atbalstītu Latvijas Satiksmes ministrijas pilnvaroto projektu. EIB Eiropas publiskās un privātās partnerības ekspertīzes centrs (EPEC) atbalstīja uzņēmumu Latvijas Valsts ceļi PPP sagatavošanas sākumposmā, lai nodrošinātu saskaņotību ar Eiropas paraugpraksi.

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits norādīja: “Ķekavas apvedceļa izbūve būs pirmais nozīmīgais publiskās un privātās partnerības projekts Latvijā. Šis projekts ir īpaši svarīgs, ņemot vērā nepieciešamību izveidot modernu ātrgaitas valsts autoceļu tīklu Latvijā, kā paredzēts mūsu valsts autoceļu attīstības ilgtermiņa stratēģijā līdz 2040. gadam. Jaunais apvedceļš ne tikai uzlabos savienojamību starp Baltijas valstu galvaspilsētām un samazinās braucienu ilgumu uz kaimiņu pašvaldībām, bet arī novirzīs satiksmi apkārt blīvi apdzīvotām vietām un palielinās ceļu satiksmes drošību.”

EIB priekšsēdētāja vietnieks Tomass Estross komentēja: “Šis projekts ir ļoti svarīgs ne tikai Latvijas ekonomikai, bet arī attiecīgās teritorijas iedzīvotājiem. Ceļu satiksmes drošībai un ekonomiskajam progresam vienmēr būtu jāiet ‘roku rokā’, kas ir viens no iemesliem, kāpēc banka atbalsta šādu pasākumu. Fakts, ka šī ir pirmā šāda mēroga PPP Baltijā, paver ceļu līdzīgiem projektiem nākotnē.”

Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks ekonomikas un starptautiskās tirdzniecības jautājumos Valdis Dombrovskis sacīja: “Gandarījums par to, ka Investīciju plāns Eiropai sniedz finansiālu garantiju EIB, lai atbalstītu Ķekavas apvedceļa būvniecību, kas būs pirmā liela mēroga publiskā un privātā partnerība Baltijā. Tā nodrošinās efektīvu autotransporta savienojumu starp Rīgu un Lietuvas robežu. Šis ieguldījums stiprinās gan Latvijas, gan Eiropas transporta tīklu, tādējādi veicinot ekonomisko un teritoriālo kohēziju ES.”

Projekts attiecas uz autoceļa E67/A7 posmu 17,5 km garumā (Rīga–Bauska–Lietuvas robeža) un ietver jauna, aptuveni 14 km gara apvedceļa izbūvi ap Ķekavu. Jaunais ceļš aptuveni 11,5 km garumā būs standarta divu brauktuvju (2 x 2 joslas) ceļš, bet pārējā daļa — divu joslu ceļš. Projektā ietilpst arī 4 galvenās pakāpes nodalītie ceļa pārvadi un posmi ar joslām vietējai satiksmei. Šis projekts papildina Via Baltica maršrutā veiktos ieguldījumus un uzlabo braukšanas apstākļus.

Pamatinformācija

Eiropas Investīciju banka (EIB) ir dalībvalstīm piederoša Eiropas Savienības iestāde, kas izsniedz ilgtermiņa aizdevumus. Tā nodrošina ilgtermiņa finansējuma pieejamību pārdomātu ieguldījumu veikšanai, lai īstenotu ES politikas mērķus. Kopš 2017. gada EIB ir sniegusi Latvijas projektiem finansējumu gandrīz 485 miljonu eiro apmērā.

Latvijas Republikas Satiksmes ministrija ir vadošā transporta un komunikācijas nozaru valsts pārvaldes institūcija, kas izstrādā nozares reglamentējošos tiesību aktus un politikas plānošanas dokumentus. Tā nodrošina transporta un komunikācijas politikas īstenošanu, finanšu resursu piesaisti valsts politikas īstenošanai nozarēs un piedalās ES tiesību aktu izstrādē, nosakot un aizstāvot Latvijas intereses.

Eiropas Stratēģisko investīciju fonds (ESIF) ir Investīciju plāna Eiropai galvenais pīlārs. Tas nodrošina pirmās kārtas zaudējumu garantiju, ļaujot EIB grupai ieguldīt riskantākos projektos. Projekti un vienošanās, kas apstiprināti finansējumam ESIF ietvaros, līdz šim ir piesaistījuši ieguldījumus 546,5 miljardu eiro apmērā, no kuriem 1,4 miljardi eiro ieguldīti Latvijā, bet kopumā sniegts labums vairāk nekā 1,4 miljoniem MVU visā ES.

Kekava ABT AS ir īpašam nolūkam dibināta sabiedrība, kas dibināta tikai šī projekta īstenošanai un kuru saskaņā ar Latvijas likumdošanu izveidojuši akcionāri TIIC 2 S.C.A., SICAR (80 %), A.C.B. AS (10 %) un Binders CBF SIA (10 %).

Preses kontaktpersonas:

EIB: Tim Smit, tālr.: +352 4379 89076, +352 691 286423, t [dot] smitateib [dot] org (t[dot]smit[at]eib[dot]org(link sends e-mail)) – Twitter: @EIB(link is external)

Latvijas Valsts ceļi: Anna Kononova, tālr.:+37129114482, anna [dot] kononovaatlvceli [dot] lv (anna[dot]kononova[at]lvceli[dot]lv(link sends e-mail))

Eiropas Komisija: Flora Matthaes, tālr.: +32 460 755148, flora [dot] matthaesatec [dot] europa [dot] eu (flora[dot]matthaes[at]ec[dot]europa[dot]eu(link sends e-mail))

 

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2021. gada 16. jūlijs