Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2021. gada 9. decembrisPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 5 min

Komisija apsveic politisko vienošanos arī turpmāk braucienos pa ES nodrošināt bezmaksas viesabonēšanu

Viesabonesana

Komisija apsveic Eiropas Parlamenta un Eiropas Savienības dalībvalstu vienošanos par jauno Viesabonēšanas regulu. Jaunā regula līdz 2032. gadam pagarinās pašreizējo kārtību, kurā braucienos pa ES pilsoņiem nevar piemērot papildmaksu par zvaniem vai datiem, un būs arī jauni ieguvumi.

Braucienos pa Eiropas Savienību pilsoņi varēs zvanīt, sūtīt īsziņas un lietot mobilos datus bez papildu maksas un tādā pašā kvalitātē kā savā zemē, būs uzlabota piekļuve sakariem ārkārtējos gadījumos – lai kurā Eiropas vietā viņi būtu nokļuvuši, un viņiem būs tiesība saņemt skaidru informāciju, ja viesabonēšanā izmantotais pakalpojums varētu izraisīt neparedzētu papildmaksu. Regula stāsies spēkā 2022. gada 1. jūlijā.

Komisijas priekšsēdētājas izpildvietniece digitālajam laikmetam gatavas Eiropas jautājumos Margrēte Vestagere

Kopš 2017. gada mums ir atcelta viesabonēšanas maksa. Šodien mēs nodrošinājām, ka šo ieguvumu saglabāsim vēl 10 gadus un braucienos pa ES paliksim savienoti un bez papildu izmaksām zvanīsim, sūtīsim īsziņas un pārlūkosim internetu. Ar jauno regulu mēs arī uzlabojam viesabonēšanas kvalitāti.

Par iekšējo tirgu atbildīgais Komisijas loceklis Tjerī Bretons

Pavadīt brīvdienas Grieķijā, Austrijā vai Bulgārijā... apmeklēt klientus vai piegādātājus Itālijā vai Igaunijā...… Ceļošana uz ārvalstīm bez raizēm par augstiem tālruņa lietošanas rēķiniem ir taustāma visiem eiropiešiem domātā ES vienotā tirgus daļa. Šodien ne tikai gādājam, lai šīs iespējas nebeigtos, bet tās arī uzlabojam: ar augstāku kvalitāti, labāku apkalpošanu, vēl labāku pārredzamību.

Jaunā Viesabonēšanas regula

Pēc Komisijas 2021. gada februāra priekšlikuma pieņemt jauno Viesabonēšanas regulu nu ir panākta vienošanās par jaunajiem noteikumiem, kas līdz 2032. gadam pagarinās labumu, ko ceļiniekiem sniedz “abonēšana kā mājās”, un ieviesīs patērētājiem jaunas iespējas un aizsardzību:

Augstāka kvalitāte patērētāju labā

Braucienos patērētāji gūs labumu no piekļuves viesabonēšanas pakalpojumiem tādā kvalitātē, pie kādas ir pieraduši savā zemē. Arī patērētāji, kuru zemē parasti ir 5G pakalpojumi, varēs izmantot 5G viesabonēšanas pakalpojumus, kur vien tie pieejami. Ja viesabonēšanas kvalitāti apdraudēs specifiski faktori, operatoriem būs nekavējoties jāinformē klienti.

Negaidīti augstas maksas novēršana

Braucienos pa ārzemēm pilsoņiem var nākties zvanīt klientu apkalpotājiem, palīdzības dienestiem vai apdrošināšanas sabiedrībām. Zvanot savā valstī, šis pakalpojums vispār ir par brīvu vai par zemāku maksu, taču, zvanot no ārvalstīm, patērētāji bieži saskaras ar papildu izmaksām un “pārsteigumiem” rēķinā. No šā brīža operatoriem ir pienākums klientus pienācīgi informēt par papildmaksām ārzemēs, lai viņi tādu pakalpojumu izmantošanā varētu izdarīt apzinātu izvēli.

Ceļotāji var saņemt pārsteidzoši augstu rēķinu, kad telefons bijis pieslēdzies tīkliem, kas nav zemes tīkli, piemēram, lidmašīnā vai kuģī. Jaunā regula garantē labāku informēšanu un tādu pakalpojumu automātisku pārtraukšanu, kad rēķins sasniedz 50 EUR vai citu iepriekš noteiktu limitu. Operatori var piedāvāt papildpakalpojumu, piemēram, atteikšanos no viesabonēšanas lidmašīnās un kuģos.

Labāka izpratne un piekļuve saziņai ārkārtējā situācijā

Saziņa ārkārtējās situācijās spēj glābt cilvēka dzīvību. Jaunā regula nodrošina, ka ārkārtējā gadījumā pilsoņiem ir plašāka bezmaksas piekļuve saziņai un zvanītāja atrašanās vietas uzrādīšanai. Operatori nodrošinās pilsoņu informēšanu par iespēju ar neatliekamās palīdzības dienestiem sazināties pa vienoto Eiropas neatliekamās palīdzības numuru “112”, un alternatīviem piekļuves līdzekļiem, kā reāllaika teksts vai pieejamības lietotnes invalīdiem. Līdz 2023. gada jūnijam par pieejamiem alternatīviem līdzekļiem saziņai ar neatliekamās palīdzības dienestiem operatori klientus automātiski informēs īsziņā.

Operatoru ilgtspējas nodrošināšanai – zemāks vairumcenas maksimums

Jaunajā viesabonēšanas regulā ir noteikti zemāki vairumtirdzniecības tarifi. Tās ir izmaksas, ko apmeklētās valsts mobilo sakaru operatori uzliek par piekļuvi to tīkliem, nodrošinot, ka viesoperatori un to abonenti var izmantot viesabonēšanas pakalpojumus ārvalstīs.

Vairumcenas maksimumu nosaka tādā līmenī, ka operatori spēj nest un atgūt izmaksas, ko rada viesabonēšanas pakalpojumu sniegšana patērētājiem par iekšzemes cenām.

Jaunajā regulā datu pakalpojumiem ir noteikti šādi vairumtirdzniecības maksimumi:

2 EUR/GB 2022. gadā, 1,8 EUR/GB 2023. gadā, 1,55 EUR/GB 2024. gadā, 1,3 EUR/GB 2025. gadā, 1,1 EUR/GB 2026. gadā un 1 EUR/GB no 2027. gada.

Zvaniem: 0,022 EUR/min 2022.–2024. gadā un 0,019/min no 2025. gada.

Īsziņām: 0,004/SMS 2022.–2024. gadā un 0,003 EUR/SMS no 2025. gada.

Zemākas vairumcenas ir patērētāju labā, jo tām jānodrošina, ka visi operatori spēj piedāvāt konkurētspējīgus viesabonēšanas abonementus pēc principa “abonē kā mājās”.

Turpmāk

Noteikumiem paredzēts stāties spēkā 2022. gada 1. jūlijā, lai nodrošinātu pilsoņiem nepārtrauktu “abonēšanu kā mājās”.

 Komisijai arī jāizvērtē pasākumi, kas attiecas uz sakariem ES iekšienē (zvaniem un īsziņām no savas valsts uz citu dalībvalsti), un jāpārliecinās, vai un kādā mērā maksimums vēl vairāk jāsamazina, lai aizsargātu patērētājus.

Konteksts

Bezmaksas viesabonēšana ES tika ieviesta 2017. gadā. Kopš tā laika eiropieši citās ES zemēs vairāk zvana, sūta īsziņas un pārlūko internetu. Tomēr tā vēl nav pilnība. Jaunākajā Eirobarometra aptaujā 2021. gada februārī atklājās, ka 33 procentiem respondentu, kuri braukā pa ārzemēm, bijis zemāks mobilā interneta ātrums nekā parasti pašu zemē un 28 procentiem respondentu ārvalstīs bijis zemāks tīkla standarts (t. i., 3G tīkls 4G vietā). Bez tam Kopīgā pētniecības centra pētījumā konstatēts, ka 25 procentiem klientu viesabonēšanas pakalpojumu kvalitāte vismaz vienreiz bijusi sliktāka nekā pašu zemē, lai gan tīkla apstākļi būtu spējuši nodrošināt augstāku kvalitāti.

Sīkākai uzziņai

Atjaunināti jautājumi un atbildes par jauno Viesabonēšanas regulu

Viesabonēšana ES

Jautājumi un atbildes | Viesabonēšana

Ziņojumi un pētījumi par viesabonēšanu

Buklets par viesabonēšanu

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2021. gada 9. decembris
Autors
Pārstāvniecība Latvijā