Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2022. gada 8. jūnijsPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 6 min

Komisija apsveic politisko vienošanos par vienotu lādētāju Eiropas Savienībā

Symbolic - Mobile phone

Komisija apsveic šorīt starp Eiropas Parlamentu un ES dalībvalstīm panākto ātro provizorisko politisko vienošanos par 2021. gada septembrī pieņemto Komisijas priekšlikumu par vienotu uzlādes risinājumu. No 2024. gada visām pārnēsājamām ierīcēm, kā mobilajiem telefoniem, planšetdatoriem, digitālajām kamerām, rokas videospēļu konsolēm, austiņām, galvas tālruņiem, portatīvajiem skaļruņiem, lasāmierīcēm, tastatūrām, pelēm, portatīvajām navigācijas sistēmām un bezvadu austiņām jābūt aprīkotām ar USB C tipa uzlādes pieslēgvietu. Attiecībā uz klēpjdatoriem tas jāpanāk līdz 2026. gadam.

Izmantojot vienotā tirgus sniegtās priekšrocības, šie jaunie un ilgus gadus gaidītie noteikumi ļaus panākt resursu ietaupījumu un aiztaupīs CO2 emisijas, vienlaikus nodrošinot tehnoloģisku inovāciju.

Margrēte Vestagere, Komisijas priekšsēdētājas izpildvietniece jautājumos par digitālajam laikmetam gatavu Eiropu, sacīja: 

Mūsu atvilktnēs vairs neglabāsies dažādu lādētāju vadu murskuļi. Vienota standarta lādētājs būs reāls ieguvums mums kā patērētājiem. Tas arī palīdzēs mūsu videi. Tāpēc mums ir prieks dzirdēt, ka sarunas starp abiem likumdevējiem ir noritējušas raiti un ir veiksmīgi noslēgušās ar vienošanos par vienoto lādētāju.

Par iekšējo tirgu atbildīgais Komisijas loceklis Tjerī Bretons

Vienots lādētājs ir loģisks risinājums, ņemot vērā, ka ikdienā lietojam daudz elektronisko ierīču. Pateicoties mūsu stingrajai politiskajai apņēmībai, vienošanās tika panākta mazāk nekā deviņu mēnešu laikā. Eiropas patērētāji varēs izmantot vienu lādētāju visām savām portatīvajām elektroniskajām ierīcēm; tas ir nozīmīgs sasniegums, kas palielinās ērtības un samazinās atkritumu daudzumu. Šorīt panāktā vienošanās patērētājiem ik gadu ļaus ietaupīt aptuveni 250 miljonus eiro. Turklāt tā sekmēs jauno tehnoloģiju, piemēram, bezvadu uzlādes, attīstību un pilnveidi, nepieļaujot situāciju, ka inovācija vairo tirgus sadrumstalotību un patērētāju neērtības.

Abu likumdevēju šodien panāktā vienošanās apstiprina un paplašina Komisijas priekšlikumu.

• Uzlādes pieslēgvietas un ātrās uzlādes tehnoloģijas saskaņošana: pirmkārt, USB C tipa pieslēgvieta būs kopīgs standarts. Patērētāji varēs savas ierīces uzlādēt ar vienu USB C tipa lādētāju neatkarīgi no ierīces zīmola. Tajā pašā laikā ātrās uzlādes tehnoloģijas saskaņošana palīdzēs novērst, ka dažādi ražotāji nepamatoti ierobežo uzlādes ātrumu, un sekmēs to, ka, uzlādējot ierīci ar jebkuru saderīgu lādētāju, uzlādes ātrums būs vienāds. Tagad šie noteikumi attieksies uz virkni iepriekš uzskaitīto elektronisko ierīču. Nākotnē ierīču saraksts var tikt paplašināts, jo Komisija regulāri veiks tirgus novērtējumu.

Lādētāju pārdošana atsevišķi no elektroniskajām ierīcēm: patērētāji varēs iegādāties jaunu elektroierīci bez jauna lādētāja. Tādējādi tiks samazināts nevajadzīgi iegādāto vai neizmantoto lādētāju skaits. Īstenošanas gaitā tiks izvērtēti gūtie rezultāti un līdzvērtīgu pasākumu piemērošana vadiem.

Labāka informācija patērētajiem: ražotājiem būs jāsniedz attiecīga informācija par uzlādes veiktspēju, arī informācija par ierīcei vajadzīgo jaudu un par to, vai tā atbalsta ātro uzlādi. Tas ļaus patērētājiem vieglāk saprast, vai viņu rīcībā esošie lādētāji atbilst jaunās ierīces prasībām, vai arī palīdzēs viņiem izvēlēties savietojamu lādētāju.

• Ceļa pavēršana saskaņotiem bezvadu uzlādes risinājumiem: tehnoloģija strauji attīstās, tāpēc iespējamās tirgus sadrumstalotības novēršanai nākotnē Komisija novērtēs dažādās pieejamās tehnoloģijas, apsverot turpmākas saskaņošanas iespēju, un vērsīsies Eiropas standartizācijas organizācijās ar lūgumu attiecīgo risinājumu padarīt par saskaņotu standartu. 

Šodien panāktā vienošanās arī nodrošina, ka vienotā lādētāja risinājumus var īstenot nekavējoties, it īpaši ņemot vērā, ka pieejams plašs tehnoloģisko risinājumu klāsts un nozarei ir bijis pietiekami daudz laika pielāgoties. Lai vienotais lādētājs kļūtu par realitāti visiem patērētājiem attiecībā uz visām ražojumu kategorijām, kas ietilpst direktīvas darbības jomā, direktīvā ir noteikts 24 mēnešu pārejas periods no oficiālās pieņemšanas dienas, bet klēpjdatoru gadījumā pārejas periods ilgs 40 mēnešus.

Vispārīga informācija

2020. gadā ES tika pārdoti aptuveni 420 miljoni mobilo telefonu un citu portatīvo elektroierīču. Tomēr tirgū ir nesavietojami lādētāji, tāpēc vairāk nekā trešdaļa patērētāju ziņo, ka ir saskārušies ar problēmām; vienlaikus ik gadu aptuveni 2,4 miljardi eiro tiek tērēti papildu atsevišķiem lādētājiem un atkritumos nodotie un neizmantotie lādētāji veido aptuveni 11 000 tonnu e-atkritumu gadā.

Vienotu uzlādes risinājumu mobilajiem telefoniem un tamlīdzīgām elektroniskām ierīcēm Komisija atbalsta jau kopš 2009. gada. Gadiem ilgušais darbs kopā ar nozares pārstāvjiem, balstoties uz brīvprātīgu pieeju, pēdējā desmitgadē jau palīdzējis samazināt mobilo telefonu lādētāju veidu skaitu no 30 līdz 3, taču šī pieeja neļāva tehnoloģiju saskaņot pilnībā. Savukārt lādētāju atsevišķai tirgošanai līdz šim nebija juridiska pamata. Tā kā šī prakse sniedz būtiskus ieguvumus videi, ir svarīgi saskaņot arī uzlādes ligzdas tehnoloģiju. Turklāt uzlādes protokola saskaņošana nodrošina, ka abi noteikumi garantē pilnīgu sadarbspēju un dod vislielāko labumu patērētājiem un videi. Šie ieguvumi tiks palielināti, paplašinot aptverto ražojumu kategoriju sarakstu. Attiecībā uz bezvadu uzlādi Komisija uzraudzīs tehnoloģiju attīstību un tirgus dinamiku turpmākas saskaņošanas nolūkos. 

Plašāka informācija

Paziņojums presei par Komisijas priekšlikumu par elektronisko ierīču vienotu uzlādes risinājumu

Faktu lapa par Komisijas priekšlikumu par elektronisko ierīču vienotu uzlādes risinājumu

Sekojiet Tviterī @EU_GROW

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2022. gada 8. jūnijs
Autors
Pārstāvniecība Latvijā