Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2021. gada 1. decembrisPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 5 min

Komisija atkārtoti aicina pastiprināt vakcināciju, ātri ieviest balstvakcināciju, piesardzību un ātru reakciju uz omikron variantu

Vakcīnas pret Covid-19

Šodien Komisija nāk klajā ar kopīgu un koordinētu ES pieeju tam, kā efektīvi risināt problēmas, ko daudzās dalībvalstīs šoruden rada atkārtots Covid-19 uzliesmojums.

Patlaban vērojams straujš infekcijas gadījumu skaita pieaugums un atjaunojas spiediens uz slimnīcām, un šie apstākļi liek mums steidzami un apņēmīgi rīkoties. Potenciālais apdraudējums, ko rada jaunais omikron variants, pastiprina šīs bažas un akcentē to, cik svarīgi ir cīnīties pret pandēmiju, lai virzītos uz ilgtermiņa veselības drošību gan ES, gan visā pasaulē.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena:

Pēdējo pāris nedēļu laikā daudzi no mums bija liecinieki tam, ka Covid-19 infekcija uzliesmojusi ar jaunu sparu un skārusi mūsu draugus, darba kolēģus, ģimenes locekļus vai tuviniekus. Strauji pieaugošais infekcijas gadījumu skaits rada arvien lielāku slogu mūsu slimnīcām un veselības aprūpes darbiniekiem. Turklāt ir parādījies ļoti lipīgais omikron variants, kam mums jāpievērš vislielākā uzmanība. Tomēr esmu pārliecināta, ka ES ir gatava šīs problēmas risināt. Šodien mēs nākam klajā ar plašu pasākumu klāstu – no vakcinācijas paplašināšanas un ieguldījumiem ārstēšanā līdz uzraudzības un profilakses uzlabošanai un mūsu globālās solidaritātes stiprināšanai. Tikmēr es atkal uzsveru steidzamo aicinājumu visiem – vakcinējieties, saņemiet vakcīnas balstdevu un ievērojiet noteikumus, lai aizsargātu sevi.

Par veselību un pārtikas drošumu atbildīgā Komisijas locekle Stella Kirjakidu:

Situāciju ziemā sarežģīs tas, ka delta variantam raksturīga liela pārnese, lielai daļai cilvēku trūkst imunitātes pret šo vīrusu, kā arī tiek atviegloti ar farmāciju nesaistīti ierobežošanas pasākumi. Lai pārrautu vīrusa pārneses ķēdes, mums steidzami jākāpina vakcinācijas temps un jāstiprina mūsu imunitāte, un omikron varianta parādīšanās šo akūto vajadzību tikai pastiprina. Vajadzības gadījumā ir jāievieš efektīvi sabiedrības veselības pasākumi, tai skaitā sociālā distancēšanās un masku lietošana. Lai ierobežotu vīrusa izplatīšanos un mazinātu tā ietekmi, mums jārīkojas ātri un izlēmīgi.

Strauji pieaugušais smagi skarto pacientu skaits, īpaši nevakcinēto vidū, ir radījis milzīgu slogu slimnīcām un jau tā pārslogotajiem veselības aprūpes darbiniekiem. Turklāt tas tieši ietekmē to pacientu veselību, kas nav Covid slimnieki, jo nepieciešamība ārstēt Covid-19 pacientus atkal būtiski apgrūtina veselības aprūpes pieejamību tiem, kuri sirgst ar citām slimībām. 

Koordinēta rīcība Covid-19 apkarošanai

Eiropas Savienībai un dalībvalstīm jāparāda, ka tās spēj ātri reaģēt, lai nepieļautu vīrusa atkārtotu izplatīšanos, un nepārtraukti īstenot spēcīgus un ilgtspējīgus ilgtermiņa pretpasākumus šā apdraudējuma novēršanai. Lai to panāktu, ir vajadzīga apņēmīga un steidzama rīcība.

  • ES un dalībvalstīm būtu jāturpina īstenot kopīgu stratēģiju, kas palīdzētu ierobežot omikron varianta nonākšanu ES, un ik dienu būtu regulāri jāpārskata būtiskie ceļošanas ierobežojumi. ES un dalībvalstīm vajadzētu būt gatavām piemērot visus vajadzīgos kontroles pasākumus.
  • Dalībvalstīm, izmantojot mērķētākas nacionālās stratēģijas, būtu jāpastiprina vakcinācijas kampaņas, kas vērstas uz nevakcinētajiem cilvēkiem visās atbilstīgajās vecuma grupās un kuru nolūks ir mazināt vakcīnneizlēmību.
  • Dalībvalstīm būtu ātri jāizvērš balstvakcinācija, sākot ar visneaizsargātākajām grupām, lai saglabātu augstu aizsardzības līmeni pret vīrusu, tai skaitā pret omikron variantu.
  • ES aģentūrām būtu jānodrošina, ka ātri ir pieejami vajadzīgie zinātniskie norādījumi.
  • Komisija pastiprinās centienus saražot, apstiprināt un kopīgi iegādāties Covid-19 terapijas līdzekļus.
  • Eiropas Parlamentam un Padomei līdz 2021. gada beigām būtu jāpieņem priekšlikumi par Eiropas veselības savienību un par krīzes regulējumu, ko īsteno Veselības ārkārtas situāciju gatavības un reaģēšanas iestāde.
  • Dalībvalstīm būtu jāievieš mērķtiecīgi un samērīgi piesardzības pasākumi un ierobežojumi, kuri mazinātu vīrusa izplatību, glābtu cilvēku dzīvības un samazinātu spiedienu uz veselības aprūpes sistēmām. Būtu jānodrošina pilnīga šādu pasākumu koordinācija ES līmenī. Omikron varianta radītie draudi nozīmē to, ka īpašie pasākumi attiecībā uz kontaktēšanos gada nogalē būtu rūpīgi jāpiemēro un jāizskaidro sabiedrībai.
  • Dalībvalstīm būtu jāīsteno pārskatītā brīvas pārvietošanās pieeja, kuras pamatā ir noteikums, ka ES digitālais Covid sertifikāts ir derīgs 9 mēnešus.
  • ES un dalībvalstīm būtu jāpaātrina Eiropas komandas centieni dalīties ar vakcīnām, lai 2022. gadā sasniegtu mērķi, ka visā pasaulē ir vakcinēti 70 % cilvēku, par ko tika panākta vienošanās G20 samitā šā gada oktobrī, un būtu jāveicina spēju veidošana sekvencēšanas, testēšanas un vakcinācijas jomā. Turklāt vajadzētu skaidri paust, ka ES iestājas par turpmāko rīcību, kas palīdzētu nodrošināt spēcīgāku, taisnīgāku un ātrāk īstenojamu globālo veselības sistēmu.

Komisijas priekšsēdētāja ir lūgusi profesoru Pīteru Pio savu pilnvaru ietvaros būt par Komisijas galveno zinātnisko padomdevēju epidēmiju jautājumos.

Konteksts

ES Vakcīnu stratēģija joprojām ir ES galvenais pandēmijas izbeigšanas instruments, kas novērš un samazina saslimšanas gadījumu izplatību, pacientu hospitalizācijas rādītājus un slimības izraisītos nāves gadījumus. To papildina ES Covid-19 terapijas līdzekļu stratēģija. Abas šīs stratēģijas veido spēcīgu Eiropas veselības savienību un paredz koordinētu ES pieeju tam, kā uzlabot iedzīvotāju veselības aizsardzību un Eiropas Savienības un tās dalībvalstu iespējas nākotnes pandēmiju profilaksē un ar tām saistīto jautājumu risināšanā, kā arī palielināt Eiropas veselības aprūpes sistēmu izturētspēju.

Sīkāka informācija

Paziņojums

Rīcība koronavīrusa apkarošanā

Drošas Covid-19 vakcīnas

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2021. gada 1. decembris
Autors
Pārstāvniecība Latvijā