Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2023. gada 2. maijsPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 2 min

Komisija ierosina pagarināt tarifu un kvotu apturēšanu importam no Moldovas

Tirdzniecības politika

Komisija šodien ierosināja uz vēl vienu gadu atjaunot un pagarināt ievedmuitas nodokļu un kvotu apturēšanu — pazīstami kā autonomie tirdzniecības pasākumi (ATP)) — Moldovas eksportam uz Eiropas Savienību. Ar priekšlikumu uz vēl vienu gadu tiktu atjaunota pašreizējā ievedmuitas nodokļu apturēšana Moldovas eksportam uz ES, un šo apturēšanu attiecinātu uz visiem atlikušajiem tarifiem un tarifa kvotām importam no Moldovas. Tas ir skaidrs signāls par ES pilnīgu atbalstu Moldovas ekonomikai, un tādējādi tiek sniegta papildu palīdzība sarežģītās situācijas atvieglošanai, ar ko saskaras Moldovas ražotāji un eksportētāji neprovocētās un nepamatotās Krievijas militārās agresijas pret Ukrainu dēļ.

Lai gan ATP mērķis ir atbalstīt Moldovas ekonomiku, pasākumi novērš iespējamās bažas ES lauksaimniecības nozarē, tajos iekļaujot paātrinātu aizsardzības mehānismu, ko vajadzības gadījumā var iedarbināt Savienības tirgus aizsardzībai.

Par tirdzniecību atbildīgais priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis:

Neprovocētais un nepamatotais Krievijas agresijas karš pret Ukrainu joprojām smagi ietekmē reģionu, tostarp tā ekonomiku. Kopš kara sākuma ES ir izrādījusi pilnīgu solidaritāti ar šo reģionu. Esam smagi strādājuši, lai sniegtu visu nepieciešamo atbalstu Moldovas ekonomikas attīstībai. Šis nelokāmais ES atbalsts ir palīdzējis Moldovai saglabāt tirdzniecības pozīciju ar pārējo pasauli, vienlaikus vēl vairāk padziļinot tās tirdzniecības attiecības ar ES.

Turpmākās darbības

Priekšlikumu izskatīs Eiropas Parlaments un Eiropas Savienības Padome nolūkā nodrošināt netraucētu pāreju no pašreizējā ATP režīma uz jauno režīmu.

Pamatinformācija

Kopš 2022. gada 25. jūlija spēkā esošie ATP ir pozitīvi ietekmējuši Moldovas tirdzniecību ar ES. Moldovas eksports uz pārējo pasauli ir cietis no Krievijas militārās agresijas pret Ukrainu, jo tas bieži vien paļāvās uz tranzītu caur Ukrainas teritoriju un Ukrainas infrastruktūru. Pēdējā gada laikā ATP ir palīdzējuši Moldovai pārorientēt eksportu caur ES. Kopumā eksports no Moldovas uz ES palielinājās no 1,8 mljrd. EUR 2021. gadā līdz 2,6 mljrd. EUR 2022. gadā.

Vienpusēji un īslaicīgi ATP būtiski paplašina tarifu liberalizācijas tvērumu ES un Moldovas padziļinātas un visaptverošas brīvās tirdzniecības zonas ietvaros, apturot visus atlikušos nodokļus un kvotas. Praksē tas nozīmē, ka septiņu lauksaimniecības produktu eksports no Moldovas, uz kuriem attiecas tarifa likmes kvotas, tagad tiks pilnībā liberalizēts. Tas attiecas uz tomātiem, ķiplokiem, galda vīnogām, āboliem, ķiršiem, plūmēm un vīnogu sulu.

Lielākajai daļai Moldovas eksporta jau ir beznodokļu piekļuve ES tirgum saskaņā ar ES un Moldovas asociācijas nolīgumu, un to ražojumu daudzums un klāsts, uz kuriem attiecas ATP, ir neliels.

Vairāk informācijas

Atjaunoti un paplašināti ATP — priekšlikuma teksts

Uzraudzība attiecībā uz importu no Moldovas, uz ko attiecas tirdzniecības liberalizācijas pasākumi

ES tirdzniecības attiecības ar Moldovu

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2023. gada 2. maijs
Autors
Pārstāvniecība Latvijā