27. janvārī mēs atzīmējam 77. gadadienu kopš nacistu Aušvicas–Birkenavas koncentrācijas nometnes atbrīvošanas.
Mēs atceramies visus, kuri izdzīvoja, un pieminam nacistiskajā režīmā nogalinātos miljonus ebreju sieviešu, vīriešu un bērnu, kā arī visus pārējos upurus. Daudzās ceremonijās visā Eiropā un pasaulē tiks nosaukti viņu vārdi, godinot zaudētās dzīvības.
Šogad tiek atzīmēta arī Vanzē konferences 80. gadadiena, kurā tika izlemts Eiropas ebreju liktenis. Šajā sanāksmē nacisti plānoja sistemātiski meklēt ebrejus visā Eiropā, lai viņus iznīcinātu.
Holokausts bija Eiropas katastrofa, kuru izraisīja antisemītisms. Antisemītisms dehumanizē ebrejus. Nacistiskajā Vācijā šī dehumanizācija bruģēja ceļu holokaustam. Mēs nekad nedrīkstam aizmirst.
Šajā dienā mēs arī raugāmies nākotnē. Pēc kara Eiropa tika veidota, pamatojoties uz solījumu nodrošināt mieru. Tomēr antisemītisms Eiropā atkal pieaug. Tas apdraud ebreju kopienas Eiropā.
Kopš pandēmijas sākuma antisemītiski sazvērestības mīti un dezinformācija ir izplatījušies gan tiešsaistē, gan bezsaistē. Cilvēki, kas Eiropas ielās nēsā Dāvida zvaigzni, salīdzina pandēmijas pasākumus ar nacistiskā režīma genocīdu un tādējādi trivializē holokausta upuru pieredzi. Holokausta faktu sagrozījums rada naidu kurinošu retoriku. Ikvienam eiropietim ir jāzina fakti un jāuzzina par holokaustu.
Tādēļ Eiropas Komisija nāca klajā ar pirmo ES stratēģiju antisemītisma apkarošanai un ebreju dzīvesvides atbalstam. Tajā ierosinātas vairāk nekā 70 konkrētas darbības, kuru mērķis ir novērst antisemītismu tiešsaistē, nodrošināt ebreju kopienu drošību, izveidot vietu tīklu, “kurās notika holokausts”, un palielināt sabiedrības izpratni par atceres kultūru Eiropā.
Mūsu rīcības pamatā ir nodrošināt, lai ebreji visā Eiropā varētu dzīvot saskaņā ar savām reliģiskajām un kultūras tradīcijām. Eiropa var uzplaukt tikai tad, ja plaukst arī tās ebreju kopienas. Ebreju dzīve ir Eiropas vēstures un Eiropas nākotnes neatņemama daļa.
Vispārīga informācija
Lai palīdzētu ES valstīm un pilsoniskajai sabiedrībai cīņā pret antisemītismu, Komisija 2021. gada 5. oktobrī ierosināja stratēģiju antisemītisma apkarošanai un ebreju dzīvesvides atbalstam. Holokausta upuru piemiņa ir būtisks pīlārs centienos nodrošināt, lai mēs nekad neaizmirstu savu vēsturi.
Pirmo reizi 2022. gada 27. janvārī Eiropas Komisija izgaismos savu galveno mītni – Berlaymont ēku – ar tēmturi #WeRemember un iesaistīsies kampaņā, ko kopīgi organizē Pasaules Ebreju kongress un UNESCO, pieminot holokausta upurus.
Lai palielinātu informētību un cīnītos pret holokausta faktu sagrozījumu, Komisija kopā ar Starptautisko holokausta piemiņas aliansi (IHRA), UNESCO un Apvienoto Nāciju Organizāciju ir sākusi kampaņu #ProtectTheFacts un turpina to izvērst.
Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālās asamblejas 2005. gada Rezolūcijā par holokausta upuru piemiņu (60/7) 27. janvāris tika pasludināts par starptautisko atceres dienu holokausta upuru piemiņai. 1945. gada 27. janvārī Sabiedroto spēki atbrīvoja Aušvicas–Birkenavas koncentrācijas un iznīcināšanas nometni.
Rezolūcija mudina visas ANO dalībvalstis godināt holokausta upuru piemiņu un veicināt izglītojošu programmu izstrādi par holokausta vēsturi, lai nepieļautu turpmākus genocīda aktus. Tā aicina aktīvi saglabāt holokausta piemiņas vietas, kur savulaik bijušas nacistu iznīcināšanas nometnes, koncentrācijas nometnes, piespiedu darba nometnes un cietumi.
ANO 21. janvārī pieņēma rezolūciju, kuras mērķis ir apkarot holokausta noliegšanu un mudināt dalībvalstis un sociālo plašsaziņas līdzekļu uzņēmumus palīdzēt apkarot antisemītismu.
Sīkāka informācija
ES darbības antisemītisma apkarošanā
Sīkāka informācija
- Publikācijas datums
- 2022. gada 26. janvāris
- Autors
- Pārstāvniecība Latvijā