Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2021. gada 10. novembrisPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 3 min

Koronavīruss: jaunas potenciālas vakcīnas nodrošināšanai Komisija apstiprina līgumu ar “Valneva”

Vakcīnas pret Covid-19

Šodien Eiropas Komisija apstiprināja astoto līgumu ar farmācijas uzņēmumu par tā potenciālās Covid-19 vakcīnas iegādi. Līgums ar uzņēmumu “Valneva” paredz iespēju 2022. gadā visām ES dalībvalstīm iegādāties gandrīz 27 miljonus vakcīnas devu. Turklāt tas dod iespēju vakcīnu pielāgot jauniem vīrusa varianta celmiem, bet dalībvalstīm – 2023. gadā pasūtīt līdz pat 33  miljoniem vakcīnas papilddevu.

Līgums ar “Valneva” papildina jau šobrīd plašo portfeli, ko veido vakcīnas, kuras tiks ražotas Eiropā un par kurām ir parakstīti līgumi ar “AstraZeneca”, “Sanofi-GSK”, “Janssen Pharmaceutica NV”, “BioNtech-Pfizer”, “CureVac”, “Moderna” un “Novavax”. Šis daudzveidīgais vakcīnu portfelis nodrošinās, ka Eiropa ir gatava turpināt vakcināciju, tiklīdz būs pierādīts vakcīnu iedarbīgums un drošums. Dalībvalstis var izlemt vakcīnas ziedot valstīm ar zemākiem vai vidējiem ienākumiem vai nodot tās tālāk citām Eiropas valstīm.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena

Līgums ļauj vakcīnu pielāgot jauniem vīrusa variantiem. Mūsu plašais vakcīnu klāsts palīdzēs mums cīnīties pret Covid-19 un tā variantiem Eiropā un ārpus tās. Pandēmija joprojām nav uzveikta. Ikvienam, kurš to var, ir jāvakcinējas.

Veselības un pārtikas drošuma komisāre Stella Kirjakidu

Mūsu ES Vakcīnu stratēģija turpina dot rezultātus laikā, kad Covid-19 gadījumu skaits diemžēl atkal pieaug visā ES. “Valneva” vakcīna papildinās mūsu plašo vakcīnu portfeli, tiklīdz Eiropas Zāļu aģentūra būs pierādījusi, ka šī vakcīna ir iedarbīga un droša. Mēs joprojām atbalstām dalībvalstis to centienos turpināt vakcināciju, un vēstījums saglabājas nemainīgs: uzticieties zinātnei un vakcinējieties, vakcinējieties un vēlreiz – vakcinējieties.

“Valneva” ir Eiropas biotehnoloģijas uzņēmums, kas izstrādā inaktivēta vīrusa vakcīnu, kura ķīmiskas inaktivācijas veidā iegūta no vīrusa. Tā ir plaši lietota vakcīnu tehnoloģija, ko izmanto jau 60–70 gadus un kurai ir iedibinātas metodes un augsts drošuma līmenis. Šī tehnoloģija ir izmantota lielākajā daļā gripas vakcīnu un daudzās bērnu vakcīnās. Patlaban Eiropā tā ir vienīgā inaktivēta Covid-19 vīrusa kandidātvakcīna, kura tiek testēta klīniskajos izmēģinājumos.

Lēmumu atbalstīt šo vakcīnu Komisija ir pieņēmusi ar ES dalībvalstu atbalstu, pamatojoties uz pārdomātu zinātnisko novērtējumu, izmantoto tehnoloģiju, uzņēmuma pieredzi vakcīnu izstrādē un ražošanas jaudu, kas ir pietiekama, lai apgādātu visas ES dalībvalstis.

Konteksts

2020. gada 17. jūnijā Eiropas Komisija nāca klajā ar Eiropas stratēģiju, kā paātrināt drošu un iedarbīgu Covid-19 vakcīnu izstrādi, ražošanu un ieviešanu. Apmaiņā pret tiesībām noteiktā laikposmā iegādāties noteiktu skaitu vakcīnas devu Komisija pirkuma priekšlīgumos vakcīnu ražotājiem daļēji finansē vakcīnu izstrādes sākotnējās izmaksas.

Ņemot vērā pašreizējos un jaunos SARS-CoV-2 variantus, Komisija un dalībvalstis ar uzņēmumiem, kuru vakcīnas veido ES vakcīnu portfeli, risina sarunas par jauniem nolīgumiem, kas dotu iespēju pietiekamā daudzumā iegādāties ātri pielāgotas vakcīnas, lai stiprinātu un pagarinātu imunitāti.

Jauno vakcīnu iegādei dalībvalstis var izmantot programmas REACT-EU paketi; tā ir viena no lielākajām programmām jaunajā instrumentā Next Generation EU, kurš turpina un paplašina krīzes reaģēšanas un krīzes seku novēršanas pasākumus.

Sīkāka informācija

ES Vakcīnu stratēģija

Drošas Covid-19 vakcīnas eiropiešiem

Jautājumi un atbildes. Covid-19 vakcīnu reģistrācija ar nosacījumiem

ES rīcība koronavīrusa apkarošanā

Pārskats par Komisijas veiktajiem pasākumiem

Faktu lapa. Kā vakcīnas darbojas

Faktu lapa. Vakcinācijas radītie ieguvumi veselībai

Faktu lapa. Atļauju piešķiršanas process

Faktu lapa. Drošums ilgtermiņā

Faktu lapa. ES pašreizējais vakcīnu portfelis

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2021. gada 10. novembris
Autors
Pārstāvniecība Latvijā