Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2023. gada 14. februārisPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 5 min

Nākamais solis ceļā uz ilgtermiņa nolīgumu “Viesabonēšana kā mājās” ar Ukrainu

Symbolic - Mobile phone

Ukraina šodien ir soli tuvāk ES bezmaksas viesabonēšanas zonai, jo Komisija pieņēma priekšlikumu iekļaut viesabonēšanu ES un Ukrainas Asociācijas nolīgumā. Kad viesabonēšanas nolīgums stāsies spēkā, cilvēkiem, kuri ierodas no Ukrainas, vairs netiks piemērota papildu maksa par mobilo tālruņu izmantošanu, ceļojot ES, un ceļotājiem no ES būs tādas pašas tiesības, kad tie apmeklēs Ukrainu.

Ukrainas iekļaušana ES bezmaksas viesabonēšanas telpā ir viena no galvenajām darbībām pārskatītajā prioritāšu rīcības plānā. Šis plāns ir ceļvedis ES un Ukrainas padziļinātas un visaptverošas brīvās tirdzniecības zonas pilnīgai īstenošanai un Ukrainas turpmākai integrācijai ES vienotajā tirgū. Šis ir pirmais gadījums, kad ES iekšējā tirgus režīms tiek attiecināts arī uz Ukrainu.

Šodienas priekšlikums tiek pieņemts pēc Komisijas priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas 2022. gada runā par stāvokli Savienībā paustā paziņojuma par Ukrainas iekļaušanu bezmaksas viesabonēšanas telpā. Tas izriet arī no Komisijas sadarbības ar ES un Ukrainas operatoriem nolūkā ieviest brīvprātīgus pasākumus, kas tikko tika pagarināti, lai nodrošinātu cenu ziņā pieejamus vai bezmaksas zvanus starp ES un Ukrainu.

Nākamie soļi

Priekšlikumu tagad izskatīs Eiropas Savienības Padome. Pēc Padomē panāktas vienošanās ES un Ukrainas Tirdzniecības komitejai būs jāpieņem kopīgs lēmums, lai viesabonēšanai nodrošinātu savstarpēju iekšējā tirgus režīmu.

Temps, kādā Ukraina tiks integrēta ES viesabonēšanas iekšējā tirgū, būs atkarīgs no attiecīgo ES tiesību aktu tuvināšanas un īstenošanas tempa Ukrainā.

Priekšsēdētājas izpildvietniece jautājumos par digitālajam laikmetam gatavu Eiropu Margrēte Vestagere:

Šodien mēs ierosinām spert pirmo soli ceļā uz to, lai Ukraina ilgtermiņā nonāktu ES bezmaksas viesabonēšanas telpā, lai ES un Ukrainas iedzīvotāji, ceļojot uz ārzemēm, varētu zvanīt, sūtīt īsziņas un izmantot internetu bez papildu izmaksām. Šī iniciatīva darbotos gluži tāpat kā eiropiešiem jau labi zināmā “viesabonēšana kā mājās”. Šis solis vēl vairāk atbalstīs Ukrainas virzību ceļā uz Eiropu un ES vienoto tirgu.

Par tirdzniecību atbildīgais priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis:

Ukrainas iekļaušana mūsu iniciatīvā “viesabonēšana kā mājās” nozīmē, ka esam sasnieguši nākamo svarīgo pagrieziena punktu mūsu attiecībās, kas pastāvīgi padziļinās. Tas atvieglos dzīvi Ukrainas iedzīvotājiem, kuri ierodas ES, un palīdzēs ES iedzīvotājiem, kuri ceļo uz Ukrainu. Tas apliecina mūsu nepārprotamo apņemšanos pilnībā īstenot mūsu vērienīgo padziļināto un visaptverošo brīvās tirdzniecības zonu, un tas ir vēl viens apliecinājums tam, ka Ukrainas nākotne ir ES.

Iekšējā tirgus komisārs Tjerī Bretons:

Šodien iesniegtais priekšlikums tuvina brīdi, kad Ukrainas iedzīvotāji, ceļojot ES, varēs gūt labumu no svarīga vienotā tirgus elementa, ko sniedz viesabonēšana bez papildmaksām. Šī ir pirmā reize, kad mēs ierosinām ilgtermiņā atvērt mūsu iniciatīvu “viesabonēšana kā mājās” valstij ārpus ES un EEZ. Tas ir arī pirmais solis ceļā uz iespējamu turpmāku integrāciju telesakaru jomā.

Konteksts

Pašlaik ES un Ukrainas telesakaru operatori brīvprātīgi piedāvā bezmaksas zvanus vai zvanus par pieņemamu cenu starp ES un Ukrainu. Pateicoties šai kārtībai, aptuveni 4 miljoniem cilvēku, kas bēg no kara, ir pieejama savienojamība, kamēr viņi meklē patvērumu ES. Brīvprātīgos pasākumus nesen pagarināja par sešiem mēnešiem, un jaunais režīms tagad ietver arī zvanus uz fiksēto līniju numuriem Ukrainā, kā arī jauna veida operatorus.

Asociācijas nolīgums, tostarp par padziļinātu un visaptverošu brīvās tirdzniecības zonu (DCFTA) starp ES un Ukrainu, tika parakstīts 2014. gada 21. martā un 27. jūnijā. Sadaļa par DCFTA provizoriski tiek piemērota no 2016. gada 1. janvāra. Asociācijas nolīgums stājās spēkā 2017. gada 1. septembrī.

Prioritārās rīcības plāns 2021.–2022. gadam tika ieviests, lai stimulētu DCFTA īstenošanas procesu. Kopš Eiropadome 2022. gada 23. jūnijā Ukrainai ir piešķīrusi kandidātvalsts statusu, ES un Ukraina ir sasniegušas jaunu posmu savās attiecībās. ES un Ukrainas Asociācijas komitejā tās Tirdzniecības komitejas sastāvā 2022. gada 25.–26. oktobrī abas puses vienojās pārskatīt un paplašināt prioritāro rīcības plānu, lai atspoguļotu šīs jaunās prioritātes 2023.–2024. gadam.

Šodien pieņemtais priekšlikums attiecas uz Padomes Lēmumu par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem Asociācijas komitejā tās Tirdzniecības komitejas sastāvā attiecībā uz Asociācijas nolīguma XVII papildinājuma 3. daļas (Noteikumi attiecībā uz telesakaru pakalpojumiem) grozīšanu.

Plašāka informācija

Komisijas priekšlikums par viesabonēšanas iekļaušanu ES un Ukrainas Asociācijas nolīgumā

Eiropas Savienības atbalsts Ukrainai

Pārskatīts prioritārās rīcības plāns ES un Ukrainas padziļinātas un visaptverošas brīvās tirdzniecības zonas (DCFTA) īstenošanai 2023.–2024. gadam

Pārskatīts prioritārās rīcības plāns — infografika

Vairāk par viesabonēšanu ES

ES un Ukrainas tirdzniecības attiecības

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2023. gada 14. februāris
Autors
Pārstāvniecība Latvijā