Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2022. gada 10. februārisPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 5 min

NextGenerationEU: Eiropas Komisija piesaista papildu 5 miljardus eiro Eiropas atveseļošanas atbalstam

The banner 'NextGenerationEU' on the front of the Berlaymont building

Vēl vienā veiksmīgā darījumā 2022. gada pirmajā obligāciju sindicēšanā Eiropas Komisija šodien ES vārdā piesaistīja papildu 5 miljardus eiro NextGenerationEU līdzekļos. Ar termiņu 2051. gada 6. jūlijā 30 gadu obligācija kā esošās ES obligācijas palielinājums programmas ietvaros piesaistīto finansējumu palielina līdz 78,5 miljardiem eiro. Komisijas īstenotā veiksmīgā izvietošana palīdzēs saglabāt Eiropas atveseļošanas dinamiku pēc Covid-19 pandēmijas.

Obligācijai bija gandrīz 13 reizes pārsniegts parakstīšanās limits, kopējam rīkojumu reģistram sasniedzot 64,1 miljardu eiro. Šis lielais pieprasījums ļāva Komisijai izvietot obligāciju ar ļoti labiem cenas nosacījumiem, kas liecina par ieguldītāju augsto uzticēšanās līmeni programmai NextGenerationEU.

Komisija šo emisiju papildināja vēl ar 2,2 miljardiem eiro, 5 gadu obligāciju, lai finansētu kompensējošus aizdevumus Portugālei Eiropas finanšu stabilizācijas mehānisma (EFSM) ietvaros.

Budžeta un administrācijas komisārs Johanness Hāns teica: 

Šodienas darījums atspoguļo ES kā emitenta spēku. Mēs veicām etalona darījumu ar izdevīgiem noteikumiem, kas ir izcils rezultāts. Pamatojoties uz to, Komisija turpinās atbalstīt dalībvalstu centienus mazināt pandēmijas ietekmi un atjaunot ekonomiku uz digitālāka un ilgtspējīgāka pamata.

Izmantojot NextGenerationEU ietvaros jau piesaistītos līdzekļus, Komisija ir finansējusi aptuveni 67 miljardus eiro Atveseļošanas un noturības mehānisma maksājumos vairākām dalībvalstīm. 2021. gada decembra beigās vairāk nekā 7 miljardi eiro tika papildus piešķirti citu ES programmu atbalstam, kuras ir svarīgas Eiropas virzībā uz digitālo un zaļo pārkārtošanos.

Šodienas darījums ir sestais sindicētais darījums, ko Komisija ir veikusi NextGenerationEU ietvaros. Papildus 2,5 miljardiem eiro, kas programmai piesaistīti ar obligāciju izsoli janvārī, darījuma rezultātā Komisija sasniedz 7,5 miljardus eiro no 50 miljardu eiro finansējuma mērķa 2022. gada pirmajiem sešiem mēnešiem.

Kā noteikts emisiju kalendārā gada pirmajai pusei, Komisija plāno veikt vēl četrus sindicētus darījumus laikposmā no 2022. gada marta līdz jūnijam. Sindicētie darījumi tiks papildināti ar turpmākām ikmēneša ES obligāciju izsolēm. Īstermiņa finansējumu turpinās piesaistīt divās ES parādzīmju izsolēs mēnesī, kuras Komisijai dos papildu elastīgumu, lai nodrošinātu maksājumu vajadzības.

Konteksts

NextGenerationEU ir pagaidu instruments, kas nodrošina vairāk nekā 800 miljardu eiro lielu atbalstu Eiropas atveseļošanai pēc koronavīrusa pandēmijas un zaļākas, digitālākas un noturīgākas Eiropas veidošanai.

Lai finansētu NextGenerationEU, Komisija līdz 2026. gada beigām kapitāla tirgos aizņemsies aptuveni 800 miljardus eiro faktiskajās cenās. No šīs kopsummas 723,8 miljardi eiro tiks darīti pieejami Atveseļošanas un noturības mehānisma ietvaros. Papildu 83,1 miljards eiro atbalstīs ES galvenās programmas.

Lai piesaistītu nepieciešamo finansējumu ar iespējami labākajiem tirgus nosacījumiem, Komisija īsteno diversificētu finansēšanas stratēģiju. Šī stratēģija dažādu finansēšanas metožu izmantošanu apvieno ar atklātu un pārredzamu saziņu ar tirgus dalībniekiem. Tas veicina finansējuma programmas apguvi tirgū, tajā pašā laikā dodot Komisijai iespēju ātri reaģēt uz tirgus satricinājumiem.

Tehniskā daļa

NextGenerationEU obligāciju 1. sindicēšana 2022. gadā

30 gadu obligācijas kupons ir 0,7 %, un tās atkārtotā piedāvājuma ienesīgums ir 1,021 %, nodrošinot starpību ar vidējās mijmaiņas līgumu likmi 29 bāzes punktu apmērā, kas par 61,5 bāzes punktiem pārsniedz 30 gadu obligāciju Bund, kuras termiņš ir 2050. gada augustā, un par -10,6 bāzes punktiem pārsniedz 30 gadu obligāciju OAT, kuras termiņš ir 2050. gada maijā.

Galīgais rīkojumu reģistrs bija 64,1 miljarda eiro apmērā, kas nozīmēja, ka obligācijai ir gandrīz 13 reizes pārsniegts parakstīšanās limits.

EFSM obligācija

5 gadu obligācijas kupons ir 0,25 %, un tās atkārtotā piedāvājuma ienesīgums ir 0,31 %, nodrošinot starpību ar vidējās mijmaiņas līgumu likmi -23 bāzes punktu apmērā, kas par 32,5 bāzes punktiem pārsniedz 5 gadu obligāciju Bund, kuras termiņš ir 2026. gada oktobrī, un par 16,0 bāzes punktiem pārsniedz 5 gadu obligāciju OAT, kuras termiņš ir 2026. gada maijā.

Galīgais rīkojumu reģistrs bija 19,2 miljardu eiro apmērā, kas nozīmēja, ka obligācijai ir vairāk nekā 8 reizes pārsniegts parakstīšanās limits.

Šā darījuma kopīgie galvenie pārvaldītāji bija CitiJ.P. MorganNordeaSociété Générale un UniCredit.

 

Ieguldītāju profils *

NextGenerationEU obligāciju 1. sindicēšana 2022. gadā

Pēc ģeogrāfiskā principa:

 

% kopā

Vācija

31 %

Francija

7 %

Apvienotā Karaliste

13 %

Šveice

4 %

Benilukss

10 %

Ziemeļvalstis

13 %

Itālija

7 %

Citas Eiropas valstis

13 %

Pārējās pasaules valstis

2 %

KOPĀ

100 %

Pēc ieguldītāju veida:

 

% kopā

Centrālās bankas / oficiālās iestādes

30 %

Fondu pārvaldnieki

29 %

Apdrošināšanas un pensiju fondi

13 %

Banku finanšu investīciju nodaļas

22 %

Bankas

4 %

Riska ieguldījumu fondi

2 %

 

100 %

 

EFSM obligācija

Pēc ģeogrāfiskā principa:

 

% kopā

Vācija

7 %

Francija

5 %

Apvienotā Karaliste

5 %

Šveice

22 %

Benilukss

5 %

Ziemeļvalstis

13 %

Itālija

3 %

Citas Eiropas valstis

4 %

Āzija

30 %

Pārējās pasaules valstis

6 %

 

100 %

Pēc ieguldītāju veida:

 

% kopā

Centrālās bankas / oficiālās iestādes

66 %

Fondu pārvaldnieki

19 %

Banku finanšu investīciju nodaļas

11 %

Bankas

3 %

Riska ieguldījumu fondi

1 %

 

100 %

 

Sīkāka informācija

Paziņojums presei: finansēšanas plāns laikposmā no 2022. gada janvāra līdz jūnijam

Jautājumi un atbildes par diversificēto finansēšanas stratēģiju

ES finansēšanas plāns laikposmā no 2022. gada janvāra līdz jūnijam

Tīmekļa vietne “ES kā aizņēmēja”

*Atjaunināts 08.02.2022. plkst. 18.05

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2022. gada 10. februāris
Autors
Pārstāvniecība Latvijā