Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
  • Paziņojums presei
  • 2021. gada 24. novembris
  • Pārstāvniecība Latvijā
  • Lasīšanas ilgums: 5 min

Pieejams 11 miljardu eiro piešķīrums REACT-EU finansēšanai 2022. gadā

European flags at half-mast in solidarity with the victims of the recent floodings in Belgium, Germany, the Netherlands and Luxembourg

Eiropas Komisija ir publicējusi REACT-EU resursu sadalījumu 2022. gadam. Programmu īstenošanai kohēzijas politikas ietvaros visās 27 dalībvalstīs ir pieejami aptuveni 11 miljardi eiro (pašreizējās cenās). Šie līdzekļi papildina gandrīz 40 miljardus eiro, kas tika darīti pieejami 2021. gadā. Dalībvalstis varēs turpināt īstenot atveseļošanas pasākumus, palielinot noturību veselības aprūpē un uzņēmējdarbībā un atbalstot visneaizsargātākās grupas, vienlaikus sekmējot arī zaļo un digitālo prioritāšu īstenošanu gudras, ilgtspējīgas un saliedējošas atveseļošanas ietvaros.

Kohēzijas un reformu komisāre Elīza Ferreira:

REACT-EU ir iedarbīgs instruments, kas atbalsta atveseļošanos no koronavīrusa krīzes un taisnīgu zaļo un digitālo pārkārtošanos ES. ES valstis ir saplānojušas gandrīz visus REACT-EU 2021. gadā pieejamos resursus. Tagad mēs mudinām dalībvalstis ātri iesniegt Komisijai programmu grozījumus attiecībā uz 2022. gada līdzekļiem, lai tos savlaicīgi apgūtu.

Darba un sociālo tiesību komisārs Nikolā Šmits:

Kopš krīzes sākuma REACT-EU instruments ir devis jūtamu ieguldījumu eiropiešu dzīvē — no atbalsta darba meklētājiem Beļģijā līdz veco ļaužu aprūpes finansēšanai Bulgārijā. Ar 2022. gadam pieejamajiem 11 miljardiem eiro dalībvalstīm būtu jāturpina maksimāli izmantot šis papildu finansējuma avots.

REACT-EU resursi tiek izmaksāti divās daļās, lai pilnībā aptvertu pandēmijas mainīgās sociālās un ekonomiskās sekas. Piešķīrumu pamatā ir valstu IKP, bezdarba un jauniešu bezdarba rādītāji. Turklāt sadalījumā ir ņemta vērā koronavīrusa pandēmijas ietekme uz dalībvalstu ekonomiku saskaņā ar 2021. gada 19. oktobra statistikas datiem.

REACT-EU bija pirmais instruments, ko izmantoja NextGenerationEU ietvaros, — pirmais maksājums 800 miljonu eiro apmērā tika veikts 2021. gada 28. jūnijā. Pasākumu ātra apstiprināšana ļāva dalībvalstīm piešķirt 37 miljardus eiro, kopējiem maksājumiem līdz šim sasniedzot 6,1 miljardu eiro. Apstiprināto pasākumu ietvaros 23,3 miljardus eiro izmantos ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda starpniecību, 12,8 miljardus eiro — ar Eiropas Sociālā fonda un 500 miljonus eiro — ar Eiropas atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām starpniecību.

Konkrēti ES solidaritātes piemēri

Lūk, daži konkrēti piemēri atbalstam, ko cilvēki un uzņēmumi saņēmuši ar REACT-EU starpniecību.

  • Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF). Čehijas Republikā ERAF attīsta un modernizē “Brno militāro slimnīcu”. Zviedrijā fonds palīdz maziem un vidējiem uzņēmumiem atgūties no krīzes, pateicoties digitālai attīstībai jaunu tirgu virzienā. Francijā ERAF palīdzēs modernizēt “Henry Becquerel centru cīņai pret vēzi”, lai varētu uzņemt vairāk pacientu. Spānijā ERAF atbalstīja pāreju uz digitālo ekonomiku, galveno uzmanību pievēršot sabiedrisko pakalpojumu digitalizācijai, tostarp e-veselībai un e-mācībām, kā arī pārejai uz zaļo ekonomiku, pateicoties elektromobilitātei sabiedriskajā transportā, uzlabotai energoefektivitātei un atjaunojamo energoresursu izmantošanai sabiedriskās ēkās. 
  • Eiropas Sociālais fonds (ESF). Visās dalībvalstīs cilvēki saņem apmācību, konsultācijas un karjeras attīstības atbalstu, kas palielina viņu izredzes saglabāt darbu vai atrast jaunu darbvietu. Piemēram, Beļģijā ESF palīdzēja pandēmijas skartajiem cilvēkiem attīstīt prasmes, kas nepieciešamas zaļai un digitālai ekonomikai, stiprināt duālo izglītību un novērst mācību priekšlaicīgu pārtraukšanu. Bulgārijā darbinieki, kas bija pirmajās rindās cīņā ar koronavīrusa pandēmiju, saņēma algas pielikumu, un gados veci cilvēki un invalīdi saņem veselības aprūpes un sociālos pakalpojumus mājās. 
  • Eiropas atbalsta fonds vistrūcīgākajām personām (EAFVP). Piemēram, Austrijā un Rumānijā bērni, kam vajadzīga palīdzība, ir saņēmuši skolas piederumus. Igaunijā, Francijā, Luksemburgā un citās dalībvalstīs vistrūcīgākajiem cilvēkiem tika sniegta pārtikas palīdzība, piemēram, siltas maltītes, un pamata materiālā palīdzība, piemēram, higiēnas produkti. Latvijā EAFVP naudu izmantoja arī masku un dezinfekcijas līdzekļu iegādei.

Turpmākie pasākumi 

Komisija nesen sāka sarunas ar dalībvalstīm par REACT-EU 2022. gadam atvēlēto līdzekļu izmantošanu. Tagad dalībvalstis varēs nosūtīt Komisijai savus programmu grozījumus. Kad šie grozījumi būs apstiprināti, dalībvalstis varēs piekļūt jaunajiem resursiem no 2022. gada 1. janvāra.  

Konteksts

REACT-EU ir NextGenerationEU sastāvdaļa un nodrošina papildu finansējumu 50,6 miljardu eiro apmērā (pašreizējās cenās) kohēzijas politikas programmām 2021. un 2022. gadam, kas jāizmanto līdz 2023. gada beigām. REACT-EU mērķis ir atbalstīt ekonomikas un sociālo atveseļošanos no koronavīrusa krīzes, veicinot krīzes seku novēršanu un noturību veselības aprūpē un uzņēmējdarbībā, un atbalstu visneaizsargātākajām grupām. Fondi palīdzēs īstenot zaļās un digitālās prioritātes viedas un ilgtspējīgas atveseļošanas ietvaros.

REACT-EU ietvaros 2021. gadam ir pieejami aptuveni 40 miljardi eiro, no kuriem 92 % jau ir piešķirti investīciju programmām. Līdzekļi galvenokārt tika izmantoti, lai pārvarētu plaisu starp ārkārtas pasākumiem, kas veikti krīzes sākumā, un pasākumiem krīzes seku pārvarēšanai ilgtermiņā.

Sīkāka informācija

REACT-EU informācijas lapa

REACT-EU: jautājumi un atbildes

REACT-EU: sekot progresam tiešsaistē

NextGenerationEU

Kohēzijas politikas pasākumi cīņai pret koronavīrusu

REACT-EU infopanelis

REACT-EU resursu sadalījums 2022. gadā

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2021. gada 24. novembris
Autors
Pārstāvniecība Latvijā