Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2021. gada 23. septembrisLasīšanas ilgums: 6 min

Samazināt patērētāju neapmierinātību un e-atkritumus: Komisija ierosina vienotu lādētāju elektroniskajām ierīcēm

Šodien Komisija sper nozīmīgu soli virzībā uz to, lai samazinātu e-atkritumus un patērētāju neērtības, ko rada daudz un dažādi nesaderīgi elektronisko ierīču lādētāji. 

Vienots lādētājs elektroniskajām ierīcēm

Pēc gadiem ilga darba, kopā ar nozares pārstāvjiem strādājot pie brīvprātīgas pieejas, pēdējā desmitgadē mobilo tālruņu lādētāju veidu skaits ir samazinājies no 30 līdz 3, taču pilnīgs risinājums vēl nav rasts. Komisija tagad ierosina tiesību aktu, lai noteiktu vienotu uzlādes risinājumu visām attiecīgajām ierīcēm.

Ar šodienas priekšlikumu pārskatīt Radioiekārtu direktīvu tiks saskaņotas pieslēgvietas un ātrās uzlādes tehnoloģijas, proti, USB-C tipa pieslēgvieta kļūs par standartu visiem viedtālruņiem, planšetdatoriem, kamerām, austiņām, portatīvajiem skaļruņiem un pārnēsājamām videospēļu konsolēm. Turklāt Komisija ierosina lādētājus pārdot atsevišķi no elektroniskajām ierīcēm. Tas vairos patērētāju ērtības un samazinās vides pēdas nospiedumu, kas saistīts ar lādētāju ražošanu un likvidēšanu, tādējādi atbalstot zaļo un digitālo pārkārtošanos.

Margrēte Vestagere, Komisijas priekšsēdētājas izpildvietniece jautājumos par digitālajam laikmetam gatavu Eiropu, sacīja: “Eiropas patērētājiem jau sen neērtības rada nesaderīgie ierīču lādētāji, kas kaudzēm krājas atvilktnēs. Esam devuši nozarei pietiekami daudz laika, lai tā nāktu klajā ar saviem risinājumiem, un tagad ir pienācis laiks veikt leģislatīvas darbības, kas palīdzēs ieviest vienotu lādētāju. Tas būs liels ieguvums patērētājiem un videi un atbilst mūsu zaļajiem un digitālajiem mērķiem.”

Par iekšējo tirgu atbildīgais Komisijas loceklis Tjerī Bretons“Lādētāji vajadzīgi visām mūsu svarīgākajām elektroniskajām ierīcēm. Arvien vairāk ierīču tiek pārdotas ar lādētājiem, kas nav savstarpēji aizstājami vai nav vajadzīgi. Mūsu priekšlikums gādās par to, lai šāda situācija neturpinātos: Eiropas patērētāji varēs izmantot vienu lādētāju visām savām portatīvajām elektroniskajām ierīcēm. Tas ir svarīgs solis, kā palielināt ērtības un samazināt atkritumu daudzumu.”

Šodien Komisija nāk klajā ar tālāk aprakstīto.

  • Saskaņota elektronisko ierīču uzlādes pieslēgvieta. USB-C tipa pieslēgvieta būs kopīgs standarts. Neatkarīgi no ierīces zīmola, patērētāji varēs savas ierīces uzlādēt ar vienu USB-C tipa lādētāju.
  • Saskaņota ātrās uzlādes tehnoloģija palīdzēs novērst to, ka dažādi ražotāji nepamatoti ierobežo uzlādes ātrumu, un palīdzēs nodrošināt, ka uzlādes ātrums ir vienāds, ierīces uzlādei izmantojot jebkuru saderīgu lādētāju.
  • Lādētāju pārdošana atsevišķi no elektroniskajām ierīcēm. Patērētāji varēs iegādāties jaunu elektronisku ierīci bez jauna lādētāja. Tādējādi tiks samazināts nevajadzīgi iegādāto vai neizmantoto lādētāju skaits. Tiek lēsts, ka, samazinot jaunu lādētāju ražošanu un likvidēšanu, elektronisko atkritumu apjoms samazināsies par gandrīz tūkstoti tonnu gadā.
  • Labāka informācija patērētajiem. Ražotājiem būs jāsniedz attiecīga informācija par uzlādes sniegumu, arī informācija par ierīcei vajadzīgo jaudu un par to, vai tā atbalsta ātru uzlādi. Tas ļaus patērētājiem vieglāk saprast, vai viņu rīcībā esošie lādētāji atbilst jaunās ierīces prasībām, vai arī palīdzēs viņiem izvēlēties savietojamu lādētāju. Kopā ar citiem pasākumiem tas patērētājiem palīdzētu ierobežot iegādāto jauno lādētāju skaitu un gadā ietaupīt 250 miljonus eiro, kas tiek izdoti par nevajadzīgiem lādētājiem.

Radioiekārtu direktīvas pārskatīšana ir daļa no Komisijas plašākas rīcības, kas risinās ražojumu, jo īpaši ES tirgū pieejamās elektronikas, ilgtspējas jautājumu, kam pievērsīsies gaidāmajā priekšlikumā par ilgtspējīgiem ražojumiem.

Turpmākie pasākumi

Šodien iesniegtais priekšlikums pārskatīt Radioiekārtu direktīvu tagad būs jāpieņem Eiropas Parlamentam un Padomei, izmantojot parasto likumdošanas procedūru (koplēmumu). No pieņemšanas dienas tiks noteikts 24 mēnešu pārejas periods, tādējādi nozarei būs pietiekami daudz laika pielāgoties pirms prasību piemērošanas sākuma.

Lai ierīcēm varētu izmantot vienotu lādētāju, ir jānodrošina elektroniskās ierīces un ārējā barošanas avota pilnīga sadarbspēja. Ar šodienas priekšlikumu tiks panākta ierīces sadarbspēja, kas neapšaubāmi ir lielākais izaicinājums. Ārējā barošanas avota sadarbspējas jautājumu izskatīs, pārskatot Komisijas Ekodizaina regulu. Regulas pārskatīšanu sāks šā gada laikā, lai tās stāšanos spēkā varētu saskaņot ar šodienas priekšlikumu.

Vispārīga informācija

2020. gadā ES tika pārdoti aptuveni 420 miljoni mobilo tālruņu un citu portatīvo elektronisko ierīču. Vidēji katram patērētājam ir aptuveni trīs mobilā tālruņa lādētāji, no kuriem divus lieto regulāri. Neraugoties uz to, 38 % patērētāju ziņo, ka vismaz vienreiz tiem radušās grūtības uzlādēt mobilo tālruni, jo pieejamie lādētāji nebija savietojami. Situācija rada patērētājiem ne tikai neērtības, bet arī lielas izmaksas – katru gadu tiek iztērēti aptuveni 2,4 miljardi eiro, iegādājoties lādētājus atsevišķi, jo tie nenāk kopā ar elektroniskajām ierīcēm. Turklāt tiek lēsts, ka likvidētie un neizmantotie lādētāji katru gadu rada līdz pat 11 000 tonnām e-atkritumu.

Lai risinātu problēmas, ar ko saskaras patērētāji un vide, Komisija kopš 2009. gada ir atbalstījusi vienotu uzlādes risinājumu mobilajiem tālruņiem un līdzīgām elektroniskajām ierīcēm. Komisija vispirms 2009. gadā atbalstīja brīvprātīgu nozares vienošanos, kuras rezultātā tika pieņemts pirmais saprašanās memorands un tirgū esošo mobilo tālruņu lādēšanas risinājumu skaits samazinājās no 30 līdz 3. Pēc memoranda termiņa beigām 2014. gadā nozares jaunais priekšlikums, kas tika iesniegts 2018. gada martā, netika uzskatīts par apmierinošu, lai nodrošinātu vienotu uzlādes risinājumu vai apmierinātu vajadzību uzlabot patērētāju ērtības un samazināt e-atkritumus.

Sīkākai informācijai

Jautājumi un atbildes par Komisijas priekšlikumu par elektronisko ierīču vienotu uzlādes risinājumu

Faktu lapa par Komisijas priekšlikumu par elektronisko ierīču vienotu uzlādes risinājumu

Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai par grozījumiem Direktīvā 2014/53/ES par dalībvalstu tiesību aktu saskaņošanu attiecībā uz radioiekārtu pieejamību tirgū (Komisijas dienestu darba dokumentus skatīt šeit un šeit)

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2021. gada 23. septembris