Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2022. gada 9. jūnijsPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 5 min

Šodien Briselē un visā Eiropā sākas pirmais jaunā Eiropas “Bauhaus” festivāls

Jaunā Eiropas “Bauhaus” festivāls

No šodienas Komisija pirmo reizi rīko festivālu, kas veltīts jaunajam Eiropas “Bauhaus” (NEB). Jaunā Eiropas “Bauhaus” festivāls tiek veidots kopā ar NEB kopienu un, lai šo kustību demonstrētu, svinētu un attīstītu, tas balstās uz trim pīlāriem – forumu, gadatirgu un svinībām – un fiziski atrodas Briselē: Gare Maritime un Mont des Arts, kā arī visā Eiropā un tiešsaistē.

Papildus bagātīgajai programmai Briselē festivāls rit visā Eiropā – tajā ir vairāk nekā 200 līdztekus sarīkotu neatkarīgu partneru pasākumu. Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena šodien pl. 13.00 pēc Viduseiropas laika festivālu oficiāli atklāj nacionālajā XXI gadsimta mākslas muzejā “MAXXI” Romā, tiešsavienojumā ar Briseli.

Forums, gadatirgus un svinības Briselē

Forums ir konference, kas aptver trīs dienu pasākumus: no apaļā galda diskusijām līdz sarunām TED stilā. Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena un locekļi Johanness Hāns, Marija Gabriela, Elīza Ferreira un Kadri Simsone diskusijas veidos no Eiropas redzespunkta. Runātāji būs pasaulslaveni, un viņu vidū būs ievērojami arhitekti, piemēram, Fransiss Kerē, Šigeru Bans, Rems Kolhāss un Stefano Boeri, kā arī ievērojami daiļo mākslu pārstāvji, piemēram, Gerfrīds Štokers (no “Ars Electronica”), Džovanna Melandri (MAXXI direktore), skaņu mākslinieks Emeka Ogbo, rakstniece un aktīviste Hilda Nakabuje, zinātnieki Hanss Joahims Šelnhūbers, Stefāno Mankūzo un Karloss Morēni (15 minūšu gājienā no centra). Piedalīsies vairāki augsti politiķi, kā Elke van den Brants (Beļģijas mobilitātes ministrs), Briseles mērs Filips Klozs un Prāgas mērs Zdeņeks Hržibs.

Foruma laikā 11. jūnijā prestižās jaunā Eiropas “Bauhaus” balvas tiks piešķirtas četrās NEB kategorijās: “Atpakaļ pie dabas”, “Piederības izjūtas atgūšana”, “Prioritāte vietām un ļaudīm, kam tās vajag visvairāk” un “Apritīgas industriālas ekosistēmas veidošana un aprites cikla domāšanas atbalstīšana”. Finālisti piedalīsies ceremonijā.

Festivāla gadatirgus daļā tiek izcelti ar NEB saistīti projekti, kuru vidū ir vietējās pilsoņu laboratorijas, kas pirmās sāk pētījumus ar finansējumu no tādām ES programmām kā “Apvārsnis Eiropa”, vai prototipi, kas mūsu turpmāko dzīvi padarīs ērtāku un ilgtspējīgāku. Gadatirgus ir “kopradīts”: no 316 NEB saņemtajiem pieteikumiem 100 projekti tika atlasīti izstādīšanai gan stacionāros, gan mobilos stendos (no e-divriteņiem līdz e-veloričām), kas izvietoti Briseles centrā.

Visbeidzot, svinības ir ikvienam pieejama NEB atzīmēšana. Atšķirīgām auditorijām tīkama būs programma, kas no šodienas līdz svētdienai “Mākslu pakalnu” Mont des Arts Briseles centrā pārņems ar dejām, instalācijām, teātri un muzikāliem priekšnesumiem: uzstāsies populārā ukraiņu mākslinieku grupa “Patsyki Z Franeka” un 2022. gada “Eiropu pāršalc mūzika” talantu balvas ieguvēja “Дevα”, kā arī notiks zinātniski eksperimenti, valorizējošās reciklēšanas darbsemināri un daudz kas cits. Forumā piedalīsies arī mākslinieki un kultūras darbinieki.

Vairāk nekā 200 papildpasākumu visā Eiropā

NEB kopienas organizētie papildu pasākumi 25 zemēs dod iespējas iesaistīties diskusijā par atjaunīgajiem resursiem, novatoriskām tehnoloģijām, pilsētlauksaimniecību, ēku attīstību un klimatam saudzīgu mobilitāti, kā arī koncertos, domu kalvēs un izstādēs, kas atrodami katalogā festivāla vietnē. Atklāšanas ceremonijā būs savienojumi ar desmit papildu pasākumiem.

Kolēģijas locekļu teiktais

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena

Jaunais Eiropas “Bauhaus” katrā vietā nodrošina taustāmas pārmaiņas – lai varam sasniegt savus klimatiskos mērķus un uzlabot dzīves kvalitāti pilsētās, ciemos un reģionos. Festivāls ir brīnišķa iespēja padziļināt diskusijas un tikties ar tiem, kuri veido ilgtspējīgu, iekļautīgu un skaistu nākotni.

Par inovāciju, pētniecību, kultūru, izglītību un jaunatnes lietām atbildīgā Marija Gabriela

Jaunā Eiropas “Bauhaus” festivāls, kas zinātni un inovāciju apvieno ar mākslu un kultūru, ir lieliska iespēja veidot sakarus, dalīties novatoriskos projektos un idejās un ievirzīt mūsu prātus Eiropas zaļajā kursā. Tas pulcēs visdažādāko aprindu cilvēkus, kas apspriedīs un veidos ilgtspējīgu, iekļautīgu un pievilcīgu nākotni.

Par kohēziju un reformām atbildīgā Elīza Ferreira

Mums ir vajadzīga iekļautība mūsu centienos pēc ilgtspējīgām un pievilcīgām vietām – jaunā Eiropas “Bauhaus” mērķis ir aptvert visas teritorijas. Tas dod pozitīvu enerģiju mūsu kopīgajiem centieniem veidot labāku nākotni!

Konteksts

NEB 2021. gada septembrī atklāja Komisijas priekšsēdētāja U. fon der Leiena. Tas zaļajam kursam pievieno kultūras dimensiju un paātrina zaļo pārkārtošanos ar taustāmām pārmaiņām uz vietas.

Festivāls mūsu ikdienā ievieš Eiropas zaļo kursu. Tam ir starpdisciplīnu daba – tas aicina arhitektus, dizainerus, māksliniekus, zinātniekus, inženierus, amatniekus un pilsoņus dalīties gudrībās, gatavojoties nākotnei.

Sīkākai uzziņai

Jaunā Eiropas “Bauhaus” festivāls

Jaunā Eiropas “Bauhaus” tīmekļvietne

Jaunā Eiropas “Bauhaus” balvas 2022. gadā

Sazinieties ar preses kontaktpersonām, lai varētu reģistrēties mediju klātienes dalībai (vēl pieejamas dažas vietas).

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2022. gada 9. jūnijs
Autors
Pārstāvniecība Latvijā