Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
  • Paziņojums presei
  • 2022. gada 14. decembris
  • Pārstāvniecība Latvijā
  • Lasīšanas ilgums: 8 min

Starptautiska vienošanās atbalstīt Vjetnamas vērienīgos mērķus klimata un enerģētikas jomā

Partnerība Vjetnamai palīdzēs sasniegt ambiciozo mērķi līdz 2050. gadam panākt neto nulles emisiju līmeni, tuvināt siltumnīcefekta gāzu emisiju maksimumu un pāriet no fosilā kurināmā uz tīru enerģiju.

ES

Vjetnamas un starptautisko partneru grupas līderi, kuru vidū ir Eiropas Savienības, Apvienotās Karalistes, Francijas, Vācijas, Amerikas Savienoto Valstu, Itālijas, Kanādas, Japānas, Norvēģijas un Dānijas pārstāvji, šodien, 14. decembrī vienojās par vērienīgu Enerģētikas taisnīgas pārkārtošanas partnerību (ETPP).

Nākamajos trijos līdz piecos gados ETPP mobilizēs 15,5 miljardu ASV dolāru vērtu sākotnējo finansējumu, kas nāk gan no publiskiem, gan privātiem avotiem un paredzēts zaļās pārkārtošanas atbalstam Vjetnamā.

Partnerība atbalstīs Vjetnamu vairāku jaunu un vērienīgu mērķu sasniegšanā:

  • visu siltumnīcefekta gāzu emisiju Vjetnamā maksimuma tuvināšana (no 2035. uz 2030. gadu);
  • elektroenerģijas nozares emisiju maksimuma samazināšana par 30 % (no 240 megatonnām uz 170 megatonnām) un emisiju maksimuma sasniegšana par pieciem gadiem agrāk (līdz 2030. gadam); 
  • Vjetnamas ogļu ražošanas jaudas maksimuma ierobežošana līdz 30,2 gigavatiem, kas ir samazinājums salīdzinājumā ar pašlaik plānoto 37 gigavatu jaudu;
  • atjaunīgās enerģijas izmantošanas kāpināšana, lai līdz 2030. gadam atjaunīgo energoresursu enerģijas īpatsvars būtu vismaz 47 % no saražotās elektroenerģijas, kas ir vairāk nekā pašreizējais plānotais 36 % īpatsvars.

Ja šie ambiciozie mērķi tiks sekmīgi sasniegti, līdz 2035. gadam izdosies ietaupīt aptuveni 500 megatonnas (0,5 miljardi tonnu) emisiju.[1]

Sākotnējie ieguldījumi Vjetnamas ETPP ietver 7,75 miljardus ASV dolāru, ko nodrošina starptautisko partneru grupa kopā ar Āzijas Attīstības banku un Starptautisko Finanšu korporāciju. Līdztekus sākotnējam finansējumam ir apņemšanās strādāt, lai mobilizētu un veicinātu privātus ieguldījumus līdzvērtīgā 7,75 miljardu ASV dolāru apmērā no sākotnējās privāto finanšu iestāžu grupas, kuru koordinē Glāzgovas Finanšu alianse nulles emisiju līmenim (GFANZ) un kurā piedalās tādas finanšu iestādes kā Bank of America, Citi, Deutsche Bank, HSBC, Macquarie Group, Mizuho Financial Group, MUFG, Prudential PLC, Shinhan Financial Group, SMBC Group, Standard Chartered.

Nākamo 12 mēnešu laikā Vjetnama ar partnervalstu atbalstu strādās pie tā, lai sagatavotu un pieņemtu Vjetnamas ETPP resursu mobilizēšanas plānu, kas ļaus apgūt ETPP finansējumu un īstenot stratēģiju.

Vjetnama ir trešā valsts, kas uzsāks ETPP, pirms tam ETPP sekmīgi uzsāka Dienvidāfrika (COP26 sanāksmē) un Indonēzija (šā gada G20 līderu samitā). Pateicoties strauji augošai ekonomikai, ETPP ar Vjetnamu parādīs, ka ekonomikas izaugsmi var atsaistīt no fosilā kurināmā enerģijas patēriņa.

Vjetnamas ETPP pamatā ir Apvienotās Karalistes izveidotā G7 partnerība globālajai infrastruktūrai un ieguldījumiem (PGII), kuras mērķis ir mazināt infrastruktūras ieguldījumu nepietiekamību jaunattīstības valstīs. 2022. gada jūnijā G7 līderi vienojās virzīties uz priekšu sarunās ar vairākām valstīm par ETPP, kas ir PGII īstenošanas pamatmehānisms.

Viens no galvenajiem ETPP uzdevumiem ir nodrošināt, ka pāreja no fosilā kurināmā notiek taisnīgi. Taisnīga pārkārtošana ne tikai palīdzēs Vjetnamai sasniegt klimata mērķus, bet arī nodrošinās noturīgu un pārticīgu nākotni tās iedzīvotājiem, samazinot piesārņojuma ietekmi un atbalstot ekonomikas izaugsmi un jaunas darbvietas. Ir ļoti svarīgi, lai zaļās pārkārtošanas procesā visos posmos tiktu iesaistīta visa pilsoniskā sabiedrība un lai neviens netiktu atstāts novārtā.

Apvienotās Karalistes premjerministrs Riši Sunaks sacīja:

“ETPP modelis ir izšķirošs pavērsiens cīņā pret klimata pārmaiņām — pateicoties starptautiskai palīdzībai, rodas iespēja piesaistīt miljardiem dolāru lielu privāto finansējumu. Vjetnama ir dinamiska jaunietekmes ekonomika Dienvidaustrumāzijā. Šodien veiktie ieguldījumi nozīmē, ka valsts var samazināt emisijas, vienlaikus radot jaunas darbvietas un sekmējot izaugsmi. Kopā mēs nodrošināsim tīrāku un zaļāku nākotni Vjetnamai un mūsu planētai.”

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena teica: 

“Esmu gandarīta, ka šajā ES un ASEAN attiecībām svarīgajā nedēļā esam parakstījuši jaunu Enerģētikas taisnīgas pārkārtošanas partnerību ar Vjetnamu. Pateicoties starptautisko partneru ieguldījumiem, Vjetnama varēs sekmēt atjaunīgo energoresursu plašāku izmantošanu un uzlabot tās enerģētisko drošību un autonomiju. Mēs Vjetnamai palīdzēsim siltumnīcefekta gāzu emisiju samazinājuma sākumu panākt piecus gadus agrāk, nekā plānots, kā arī krasi mazināt ogļu izmantošanu. Šī partnerība palīdzēs Vjetnamai veidot 21. gadsimta enerģētikas nozari, stimulējot tās ekonomisko izaugsmi un sniedzot ar vidi un veselību saistītus ieguvumus iedzīvotājiem.”

Kanādas premjerministrs Džastins Trudo sacīja: 

“Enerģētikas taisnīgas pārkārtošanas partnerības ir paraugs tam, kā ieguldītāji kopā ar partneriem, tādiem kā Vjetnama, var īstenot pasākumus, lai pārietu uz tīrākiem enerģijas avotiem. Kanāda turpinās būt uzticams partneris, kas Vjetnamai palīdzēs pāriet uz tīru enerģiju un pakāpeniski atteikties no ogļu izmantošanas. Mūsu visu interesēs ir panākt, ka Indijas un Klusā okeāna reģionā izmanto iekļaujošus un tīrus enerģijas avotus.” 

Francijas prezidents Emanuels Makrons teica: 

“Francija un Eiropas Savienība īsteno savu stingro apņemšanos mazināt klimata pārmaiņas, atbalstot taisnīgu enerģētikas pārkārtošanu Vjetnamā. Francijas ieguldījums, kas ir ilgstošas divpusējas sadarbības rezultāts, līdztekus atjaunīgo energoresursu attīstīšanai atbalstīs arī enerģētikas plānošanu, jaudu palielināšanu un tīkla attīstību. Mūsu kolektīvajam ieguldījumam jāatbalsta Vjetnamas apņemšanās ievērot ilgtspējīgas attīstības trajektoriju, pakāpeniski atsakoties no oglēm, lai ierobežotu globālo sasilšanu līdz 1,5 °C. Tai jāpalīdz īstenot taisnīgu pārkārtošanu, kas paredz iesaistīt pilsonisko sabiedrību un sniegt tai labumu.”

Vācijas kanclers Olafs Šolcs: 

“ETPP ar Vjetnamu atbalstīs vērienīgus mērķus klimata jomā un atjaunīgo energoresursu izmantošanas būtisku kāpinājumu līdz 2030. gadam — tie ir mūsu kopīgie centieni saglabāt sasniedzamu globālās sasilšanas robežvērtību 1,5 °C. Partnerība tiks īstenota roku rokā ar Vjetnamu, lai nodrošinātu, ka nepieciešamā pārkārtošana ir taisnīga un iekļaujoša. Vācija aktīvi atbalstīs Vjetnamu jauno mērķu sasniegšanā.” 

Japānas premjerministrs Kišidu Fumio paziņoja: 

“Japāna atbalsta Vjetnamas dekarbonizāciju, piedaloties ar atjaunīgo enerģiju saistītos projektos, un atzinīgi vērtē Vjetnamas ieceri vēl vairāk paātrināt enerģētikas taisnīgu pārkārtošanu, lai līdz 2050. gadam panāktu neto nulles emisiju līmeni. Japāna lepojas, ka ir dalībniece Enerģētikas taisnīgas pārkārtošanas partnerībā, kura veicinās pret klimata pārmaiņām noturīgu izaugsmi Vjetnamā, pateicoties zemam emisiju līmenim. Tas tiks panākts sadarbībā ar partnervalstīm un nākotnē piesaistot privāto sektoru.”

Norvēģijas premjerministrs Jūnass Gārs Stēre sacīja: 

“Norvēģijai ir tas gods piedalīties Enerģētikas taisnīgas pārkārtošanas partnerībā, un tā atbalsta Vjetnamas centienus paātrināt enerģētikas pārkārtošanu. Mēs uzskatām, ka tas var mobilizēt tik ļoti nepieciešamo privāto kapitālu, lai paātrinātu pāreju no oglēm uz atjaunojamo enerģiju.” 

Amerikas Savienoto Valstu prezidents Džo Baidens sacīja: 

“Šodien Vjetnama apliecināja, kas ir viens no līderiem vērienīgajā pārejā uz tīru enerģiju, kas nodrošinās energoapgādes drošību ilgtermiņā. Amerikas Savienotās Valstis lepojas būt par Vjetnamas partneri šajos centienos. Vjetnamas vēsturiskā apņemšanās stimulēs ieguldījumus un ekonomikas izaugsmi, kā arī radīs nebijušas iespējas Vjetnamas iedzīvotājiem, palīdzot cīņā pret globālo klimata krīzi.” 

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs sacīja: 

“Ar šodien panākto vienošanos Vjetnama ir pamatlicējs jaunam sadarbības satvaram, kas nodrošinās taisnīgu un iekļaujošu enerģētikas pārkārtošanu uz atjaunīgajiem energoresursiem. Šādas partnerības rada vajadzīgo impulsu, lai atraisītu emisiju samazinājumu, kas šajā desmitgadē ir tik ļoti nepieciešams visā pasaulē. Mums visiem ir jāiesaistās, lai īstenotu globālu, ilgtspējīgu, taisnīgu, iekļaujošu un vienlīdzīgu enerģētikas pārkārtošanu. Apvienoto Nāciju Organizācija ir gatava turpināt atbalstīt šīs partnerības un visus citus sadarbības centienus.”

Sīkāka informācija 

Kopīga politiskā deklarācija par Enerģētikas taisnīgas pārkārtošanas partnerību ar Vjetnamu

 

[1]Šo vērienīgo mērķu sekmīga sasniegšana ļaus līdz 2030. gadam kumulatīvi samazināt siltumnīcefekta gāzes par aptuveni 200 megatonnām, un līdz 2035. gadam — vēl par 300 megatonnām, tādējādi kopumā, pateicoties ETPP, līdz 2035. gadam kumulatīvi tiks ietaupīts aptuveni 500 megatonnu emisiju, turklāt taupīšana turpināsies arī pēc tam.

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2022. gada 14. decembris
Autors
Pārstāvniecība Latvijā