Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
  • Paziņojums presei
  • 2022. gada 16. decembris
  • Pārstāvniecība Latvijā
  • Lasīšanas ilgums: 4 min

Ukraina: ES apstiprina devīto pret Krieviju vērsto sankciju paketi

Komisija ir gandarīta, ka Padome ir pieņēmusi devīto paketi ar Krievijai sāpīgām sankcijām sakarā ar tās agresiju pret Ukrainu. 

Atbalsts Ukrainai
Eiropas Savienība, 2022

Šīs sankcijas ir reakcija uz to, ka Krievija turpina eskalāciju un nelikumīgo karu pret Ukrainu, un it īpaši to, ka Krievija savus uzbrukumus apzināti vērš pret civiliedzīvotājiem un civilo infrastruktūru, cenšoties līdz ar ziemas iestāšanos paralizēt valsti.

Šodienas pakete papildina no 5. decembra piemērojamos globālos naftas cenu griestus, par ko panākta vienošanās ar G7 partneriem, un pilnīgu aizliegumu Eiropas Savienībā importēt pa jūru piegādātu jēlnaftu no Krievijas.

Tālāk uzskaitīti sankciju paketē ietvertie elementi.

Papildinājumi sarakstā

Aktīvu iesaldēšanas sarakstam ES ir pievienojusi vēl gandrīz 200 papildu fiziskās personas un subjektus. To vidū ir Krievijas bruņotie spēki, kā arī atsevišķi virsnieki un aizsardzības rūpniecības uzņēmumi, Valsts domes deputāti, Federācijas padomes locekļi, ministri, iestādes, kas Krievijas vārdā darbojas Ukrainas okupētajās teritorijās, un politiskās partijas. Sarakstā ir iekļautas galvenās personas, kas ir bijušas iesaistītas Krievijas brutālajos un apzinātajos raķešu uzbrukumos, kuri bija vērsti pret civiliedzīvotājiem, ukraiņu bērnu nolaupīšanā un aizvešanā uz Krieviju un Ukrainas lauksaimniecības produktu zādzībās.

Papildu ES eksporta aizliegumi

Ir ieviesti jauni eksporta ierobežojumi attiecībā uz sensitīvām divējāda lietojuma un progresīvajām tehnoloģijām, kuras varētu sekmēt Krievijas militārās spējas un tehnoloģiskos uzlabojumus. Šeit minami dronu motori, maskēšanās aprīkojums, papildu ķīmiskais/bioloģiskais aprīkojums, nekārtību novēršanai izmantotās vielas un vēl papildu elektroniskie komponenti, kas tiek izmantoti Krievijas kaujas militārajās sistēmās.

Turklāt smagākie eksporta ierobežojumi tiek attiecināti uz vēl 168 Krievijas subjektiem, kas ir cieši saistīti ar Krievijas militārrūpniecisko kompleksu. Mērķis ir liegt tiem piekļuvi produktiem, kuru pamatā ir sensitīvas divējāda lietojuma un progresīvās tehnoloģijas. Tādējādi sankciju skarto subjektu kopskaits tagad sasniedz 410. Šie lēmumi ir pieņemti ciešā sadarbībā ar mūsu partneriem, tai skaitā militārajiem galalietotājiem dažādās nozarēs, piemēram, aeronautikā.

Papildus noteikti jauni eksporta aizliegumi attiecībā uz tādām precēm un tehnoloģijām kā rotaļu/vaļasprieka droni, kompleksi ģeneratori, klēpjdatori un datoru komponenti, iespiedshēmas, radionavigācijas sistēmas, tālvadības radioaparatūra, gaisa kuģu motori un motoru daļas, kameras, fotoaparāti un lēcas.

Ir paplašināts to uzņēmējdarbības pakalpojumu loks, kurus vairs nedrīkst sniegt Krievijai: ir ieviests aizliegums sniegt tirgus izpētes un sabiedriskās domas aptauju pakalpojumus, tehniskās testēšanas un analīzes pakalpojumus un reklāmas pakalpojumus.

Jauni aizliegumi veikt darījumus ar Krievijas bankām

Sankcijas noteiktas vēl trim Krievijas bankām. Ar vienu no tām – Krievijas Reģionālās attīstības banku – pilnībā aizliegts veikt darījumus, tādējādi turpinot nogriezt Putina piekļuvi finansējumam.

Papildu aizliegumi attiecībā uz Krievijas medijiem

ES noteikusi sankcijas vēl četriem Krievijas kanāliem.

Bloķētas Krievijas iespējas sagādāt dronus

Tiek ierobežota dronu motoru tieša eksportēšana uz Krieviju un arī eksportēšana uz tādām trešām valstīm kā Irāna, ja pastāv aizdomas, ka tie tiks izmantoti Krievijā.

Papildu ekonomiskie pasākumi pret Krievijas enerģētikas un ieguves nozarēm

Papildus pašreizējam aizliegumam investēt Krievijas enerģētikas nozarē tiek aizliegtas arī jaunas ES investīcijas Krievijas ieguves rūpniecībā, kaut gan dažām izejvielām ir paredzēts izņēmums.

Vispārīga informācija

ES sankcijas pret Krieviju ir efektīvas. Tās grauj Krievijas spēju saražot jaunus ieročus un saremontēt jau esošos, kā arī liek šķēršļus materiālu pārvadāšanai.

Krievijas agresijas ģeopolitiskās, ekonomiskās un finansiālās sekas ir ikvienam skaidri redzamas – karš ir satricinājis globālos izejvielu tirgus, it īpaši lauksaimniecības pārtikas produktu un enerģijas jomā. Eiropas Savienība raugās, lai tās noteiktās sankcijas neietekmētu enerģijas un lauksaimniecības pārtikas eksportu no Krievijas uz trešām valstīm.

Eiropas Komisija kā ES Līgumu sardze uzrauga ES sankciju izpildi Eiropas Savienībā.

ES ir vienota solidaritātē ar Ukrainu, un kopā ar starptautiskajiem partneriem turpinās atbalstīt Ukrainu un tās iedzīvotājus, cita starpā sniedzot papildu politisko, finansiālo un humāno palīdzību.

Plašāka informācija

Informatīvs paziņojums

Eiropas Komisijas vietne par ES sankcijām pret Krieviju un Baltkrieviju

Eiropas Komisijas vietne par Ukrainu

Jautājumi un atbildes par ierobežojošajiem pasākumiem

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2022. gada 16. decembris
Autors
Pārstāvniecība Latvijā