Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Raksts par jaunumiem2021. gada 14. jūnijsLasīšanas ilgums: 4 min

2021. gada Eiropas Attīstības dienas pirms Kuņminas un Glāzgovas samitiem virza globālās debates par zaļo rīcību

Rīt 14. reizi norisināsies Eiropas Attīstības dienas  — vadošais globālais forums starptautiskās partnerības un sadarbības jautājumos —, kuru ietvaros tiks pārdomāta sagatavošanās ANO Bioloģiskās daudzveidības konferencei (COP15) 2021. gada oktobrī Kuņminā un ANO Klimata pārmaiņu konferencei (COP26) novembrī Glāzgovā. Vairāk nekā 1000 organizāciju no vairāk nekā 160 valstīm 15. un 16. jūnijā apspriedīs divus galvenos tematus: zaļa ekonomika cilvēkiem un dabai un bioloģiskās daudzveidības un cilvēku aizsardzība. Šogad īpašs uzsvars tiks likts uz jauno līderu viedokļiem un tiks organizēti īpaši pasākumi par Covid-19 pandēmijas ietekmi uz ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu. Virtuāls Eiropas Attīstības dienu Globālais ciemats iepazīstinās ar tādiem inovatīviem projektiem un progresīviem ziņojumiem par ilgtspējīgas attīstības risinājumiem, ko sagatavojušas vairāk nekā 150 organizācijas no visas pasaules.

Pirms pasākuma Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena sacīja: “Covid-19 pandēmija ir satricinājusi pasauli. Taču klimats un vide nevar ilgāk gaidīt. Mums nekavējoties ir jāveido zaļāka nākotne. Pienācis laiks noteikt jaunu globālu bioloģiskās daudzveidības mērķi. Tā kā mūs visus ietekmē klimata pārmaiņu negatīvās sekas, tas ir mūsu primārajās interesēs rūpēties par planētas veselību. Šā gada Eiropas Attīstības dienas sniedz lielisku iespēju dalīties ar pieredzi un inovatīviem risinājumiem un veicināt partnerības.”

Starptautisko partnerību komisāre Juta Urpilainena sacīja: “Eiropas Attīstības dienas ir būtisks brīdis starptautiskās sadarbības darba kārtībā. Vairāk nekā 8400 reģistrētu dalībnieku virzīs globālās debates par nepieciešamību pēc zaļākas planētas, kurā valda lielāks taisnīgums. Esmu gandarīta, ka jaunieši būs visu būtisko diskusiju centrā un veidos savu nākotni, izmantojot šo unikālo globālo debašu platformu.”

Augsta līmeņa dalībnieki

Eiropas Attīstības dienas atklās Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena. Citu augsta līmeņa referentu un dalībnieku skaitā ietilpst starptautisko partnerību komisāre Juta Urpilainena un vides, okeānu un zivsaimniecības komisārs Virgīnijs Sinkēvičs, kā arī Apvienoto Nāciju Organizācijas ģenerālsekretāra vietniece Amina Muhameda, UNICEF izpilddirektore Henrieta Fora, Fauna and Flora International priekšsēdētāja Viņas karaliskā augstība Nīderlandes princese Laurentīna, UN-Habitat direktore Maimuna Mod Šarifa, Eastern Congo Initiative līdzdibinātājs un priekšsēdētājs Bens Afleks, Starptautiskā Lauksaimniecības attīstības fonda Labas gribas vēstnieks Idriss Elba, Wildlife Conservation Society priekšsēdētājs un izpilddirektors Kristians Sampers, bijušais Tanzānijas prezidents Viņa ekselence Džakaja Kikvete un Virungas Nacionālā parka direktors Emanuels de Merode.

Jaunie līderi

17 iedvesmojošiem jauniešiem vecumā no 21 līdz 26 gadiem no visas pasaules būs nozīmīga loma Eiropas Attīstības dienu gaitā. Šie jaunie līderi  tika atlasīti no 202 kandidātiem 79 valstīs, pamatojoties uz viņu izcilajām prasmēm, pieredzi un aktīvo ieguldījumu klimata pārmaiņu jautājumu risināšanā.

Konteksts

Pasākums būs izšķirošs brīdis analīzei un pārdomām par sagatavošanos ANO Bioloģiskās daudzveidības konferencei (COP15), kas oktobrī notiks Kuņminā, un ANO Klimata pārmaiņu konferencei (COP26) novembrī Glāzgovā. Eiropas zaļais kurss ir rīcības plāns, kura mērķis ir veicināt resursu efektīvu izmantošanu, pārejot uz tīru aprites ekonomiku, atjaunojot bioloģisko daudzveidību un samazinot piesārņojumu. Tam būs nepieciešama visu ekonomikas nozaru rīcība, tostarp investīcijas videi draudzīgās tehnoloģijās, tīrāku, lētāku un veselīgāku privātā un sabiedriskā transporta veidu izvēršana vai enerģētikas nozares dekarbonizācija. Kaimiņattiecību, attīstības sadarbības un starptautiskās sadarbības instrumenta "Eiropa pasaulē" (ES ārējā budžeta, kas laikposmam no 2021. līdz 2027. gadam noteikts 79,5 miljardu eiro apmērā) ietvaros ES izdevumu mērķis ir 30 %, lai pastiprinātu centienus klimata pārmaiņu jomā. Tas sniegs ievērojamu finansiālu atbalstu un tehnisko palīdzību partnervalstīm, lai palīdzētu tām valstīm, kuras visvairāk skar klimata pārmaiņas, un tām, kuras pāriet uz zaļo ekonomiku.

Kā sekot līdzi

Pasākums būs digitāls, bezmaksas un pieejams visiem, kas reģistrējušies. Starptautiskajai presei tiek piedāvātas īpašas iespējas, piemēram, divas virtuālas preses konferenču telpas un regulāri atjaunināta plašsaziņas līdzekļu sadaļa (plašāka informācija šeit ).

Tie, kas vēlas piedalīties vai sekot katrai sesijai, var reģistrēties tīmekļa vietnē https://www.eudevdays.eu/ .

Pievienojieties un iesaistieties!

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2021. gada 14. jūnijs