Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Raksts par jaunumiem2021. gada 14. jūnijsLasīšanas ilgums: 3 min

ES paver ceļu ES digitālajam Covid sertifikātam

Trīs ES iestāžu – Eiropas Parlamenta, ES Padomes un Eiropas Komisijas – priekšsēdētāji šodien piedalījās regulas par ES digitālo Covid sertifikātu oficiālajā parakstīšanas ceremonijā, tādējādi iezīmējot likumdošanas procesa beigas.

Šajā sakarā Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Dāvids Sasoli, Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena un Portugāles premjerministrs Antoniu Košta teica:

“ES digitālais Covid sertifikāts ir simbols tam, ko nozīmē Eiropa. Simbols tādai Eiropai, kura nevilcinās pārbaudījumu priekšā. Eiropai, kas kļūst vienotāka un spēcīgāka, saskaroties ar izaicinājumiem. Mūsu Savienība atkal parādīja, ka mēs gūstam vislabākos rezultātus tad, ja sadarbojamies. Mūsu iestādes panāca vienošanos par regulu par ES digitālo Covid sertifikātu rekordīsā laikā – 62 dienās. Virzot uz priekšu likumdošanas procesu, mēs vienlaikus arī izveidojām sistēmas tehnisko pamatstruktūru – ES vārteju, kas darbojas kopš 1. jūnija.

Ar šo milzīgo sasniegumu mēs varam lepoties. Eiropa, kas mums visiem ir tuva un kurā vēlamies atgriezties, ir Eiropa bez šķēršļiem. ES sertifikāts atkal ļaus iedzīvotājiem izmantot šīs vistaustāmākās un visvairāk novērtētās ES tiesības – tiesības brīvi pārvietoties. Pēc šodien notikušās parakstīšanas kļūstot par tiesību aktu, šis sertifikāts ļaus mums šovasar drošāk ceļot. Šodien mēs kopīgi apstiprinām, ka atvērta Eiropa turpina pastāvēt.”

ES digitālais Covid sertifikāts

ES digitālā Covid sertifikāta mērķis ir atvieglot Covid-19 pandēmijas laikā drošu un brīvu pārvietošanos Eiropas Savienībā. Visiem Eiropas iedzīvotājiem ir tiesības brīvi pārvietoties – arī bez sertifikāta, taču sertifikāts atvieglos ceļošanu, atbrīvojot tā turētājus no tādiem ierobežojumiem kā karantīnas ievērošana.

ES digitālais Covid sertifikāts būs pieejams ikvienam, un tas:

  • attieksies uz Covid-19 vakcināciju, testēšanu un pārslimošanu;
  • būs bezmaksas un pieejams visās ES valodās;
  • būs pieejams digitālā un papīra formātā;
  • būs drošs, un tajā būs iekļauts digitāli parakstīts QR kods (kvadrātkods).

Dalībvalstīm jāatturas no papildu ceļošanas ierobežojumu noteikšanas ES digitālā Covid sertifikāta turētājiem, ja vien šādi ierobežojumi nav nepieciešami un samērīgi ar sabiedrības veselības aizsardzības vajadzībām.

Turklāt Komisija Ārkārtas atbalsta instrumenta ietvaros apņēmās piesaistīt 100 miljonus eiro, lai atbalstītu dalībvalstis cenas ziņā pieejamu testu nodrošināšanā.

Regulu piemēros 12 mēnešus no 2021. gada 1. jūlija.

Konteksts

Lai atvieglotu iedzīvotāju drošu un brīvu pārvietošanos Eiropas Savienībā pandēmijas laikā, Eiropas Komisija 2021. gada 17. martā nāca klajā ar priekšlikumu izveidot ES digitālo Covid sertifikātu. 20. maijā abi likumdevēji panāca provizorisku vienošanos1. jūnijā sāka darboties sistēmu tehniskā pamatstruktūra – ES vārteja. Vārteja ļauj verificēt drošības elementus, kas ietverti kvadrātkodos.

Pēc tam, kad regula šodien tika oficiāli parakstīta, tā būs piemērojama no 1. jūlija, taču, tā kā dažām dalībvalstīm sertifikātu izdošanai ir vajadzīgs papildu laiks, ir noteikts sešu nedēļu pakāpeniskas ieviešanas periods.

13 dalībvalstis jau sākušas izdot ES digitālos Covid sertifikātus.

Plašāka informācija

Tīmekļvietne

Faktu lapa

Jautājumi un atbildes (atjaunināts)

Jauni videomateriāli

Video par ES digitālo Covid sertifikātu

Platforma “Re-open EU”

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2021. gada 14. jūnijs