Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Raksts par jaunumiem2021. gada 3. jūnijsLasīšanas ilgums: 9 min

Komisija ierosina izveidot uzticamu un drošu digitālo identitāti visiem eiropiešiem: jautājumi un atbildes

Kas ir digitālā identifikācija? Identifikācija dod iespēju pierādīt, kas mēs esam. Tāpēc mums ir pases un identifikācijas kartes. Digitālā identifikācija palīdz ietaupīt laiku un vienkāršot kontaktēšanos. Dažādi privātie un publiskie pakalpojumu sniedzēji šobrīd piedāvā digitālās identifikācijas līdzekļus, ar kuriem lietotāji var piekļūt dažādiem publiskiem pakalpojumiem tiešsaistē vai, piemēram, izmantot banku pakalpojumus tiešsaistē. Digitālo identitāšu uzticamības un drošības līmenis ir visai atšķirīgs. Lielās platformas ļauj to lietotājiem pieteikties dažādiem pakalpojumiem tiešsaistē, sākot ar iepirkšanos un beidzot ar ziņu lasīšanu, bet šāda pieteikšanās nedod lietotājiem pilnīgu kontroli pār datiem, kurus viņi kopīgo, lai identificētos tiešsaistē.

 

 

Kas ir Eiropas digitālās identitātes maks?

Daudzi no mums jau izmanto digitālos makus savos viedtālruņos, lai glabātu iekāpšanas kartes, dodoties ceļojumos, vai glabātu virtuālas bankas kartes ērtākai maksāšanai. Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem Eiropas digitālas identitātes maki būs pieejami visiem. Eiropas digitālās identitātes maki ir personiski digitālie maki, kuri dod iespēju identificēties digitāli un kuros var glabāt un pārvaldīt identitātes datus un oficiālus dokumentus elektroniskā formātā. Tie var būt vadītāja apliecība, ārsta receptes vai izglītības dokumenti. Izmantojot maku, iedzīvotāji varēs pierādīt savu identitāti, lai piekļūtu pakalpojumiem tiešsaistē, kopīgotu digitālus dokumentus vai vienkārši pierādītu kādu informāciju par sevi, piemēram, vecumu, neatklājot savu identitāti vai citu personisku informāciju. Iedzīvotāji vienmēr pilnībā kontrolēs to, kādi dati tiek kopīgoti.

Kas mainīsies eiropiešiem?

Galvenais jauninājums, ko nodrošinās jaunie noteikumi, ir tas, ka ikvienam būs tiesības uz Eiropas digitālās identitātes maku, kas tiks atzīts visās dalībvalstīs. Taču vienlaikus netiks noteikts pienākums to lietot. Lietotāji varēs kontrolēt, kādus persondatus viņi vēlas kopīgot ar tiešsaistes pakalpojumu sniedzējiem. Lai arī publiskiem pakalpojumu sniedzējiem un dažiem privātiem pakalpojumu sniedzējiem Eiropas digitālā identitāte būs jāatzīst obligāti, tās drošums padarīs to pievilcīgu visiem privātajiem pakalpojumu sniedzējiem, kuriem būs vajadzīga droša autentifikācija, tādējādi radot jaunas uzņēmējdarbības iespējas.

Ko es varēšu darīt ar jauno Eiropas digitālās identitātes maku?

Ar to varēs piekļūt gan publiskiem, gan privātiem tiešsaistes pakalpojumiem ES, jo īpaši tādiem pakalpojumiem, kam vajadzīga droša lietotāju autentifikācija. Piemēram, ar to varēs piekļūt bankas kontam vai pieteikties aizdevumam, iesniegt nodokļu deklarācijas, reģistrēties mācībām augstskolā savā valstī vai ārvalstīs un veikt daudzas citas darbības, ko parasti darāt ar ierastajiem identifikācijas līdzekļiem.

Kādam nolūkam es varu izmantot Eiropas digitālās identitātes maku?

Lūk, daži piemēri, kā Eiropas digitālās identitātes maku varētu izmantot pēc tā ieviešanas.

Izmanto digitālās identitātes maku: Pēteris savā mobilajā tālrunī ir instalējis personīgo digitālo maku. To sniedz viņa dzimtā valsts, nodrošinot, ka maks ir izdots viņam personīgi. Pētera digitālais maks ļauj viņam lejupielādēt, glabāt un izmantot savus persondatus, vadītāja apliecību, diplomu un bankas karti, ko viņš agrāk mēdza nēsāt līdzi fiziskajā makā.

Pierādi savu vecumu: Maira gaida rindā uz naktsklubu, apsargs pie durvīm lūdz viņai uzrādīt ID karti. Fiziskas ID kartes vietā viņa izmanto savu Eiropas digitālās identitātes maku. Apsargs var pārliecināties, vai Maira ir sasniegusi likumā noteikto vecumu, jo viņa var izmantot savu digitālās identitātes maku, lai apstiprinātu savu vecumu, neuzrādot citus persondatus.  

Automašīnas noma lidostā: Sārai agrāk nācās stāvēt rindā pie autonomas lidostā. Viņai vajadzēja gaidīt, līdz autonomas darbinieks ieskenēs viņas pasi vai ID karti un vadītāja apliecību, izmantos kredītkarti un parakstīs visus dokumentus. Ar jauno digitālo identitāti šo procesu varētu veikt bez gaidīšanas rindā pirms ierašanās lidostā. Sāra varēs doties uz autostāvvietu, paņemt savu automašīnu un braukt uz viesnīcu. Autonoma varēs atdot viņai auto atslēgas stāvvietā vai ļaut automašīnu iedarbināt ar mobilo tālruni.

Identificējies tiešsaistes pakalpojumam, lai pierādītu, kas tu esi: Kurts darba dēļ ir pārcēlies uz jaunu valsti. Viņam ir jāreģistrējas kā iedzīvotājam jaunajā valstī, un viņš tam var izmantot savu Eiropas digitālās identitātes maku. Kurts savu digitālo maku var izmantot, lai pierādītu savu identitāti dažādiem tiešsaistes pakalpojumiem savā jaunajā mītnes valstī, piemēram, lai atvērtu bankas kontu, iegādātos SIM karti mobilajam tālrunim vai sabiedriskā transporta biļeti.

Kāda ir pievienotā vērtība salīdzinājumā ar pašreizējo sistēmu?

Eiropas digitālās identitātes makus veidos uz dalībvalstu nodrošinātu uzticamu digitālo identitāšu pamata, uzlabojot to efektivitāti, dodot iespēju to priekšrocības izmantot arī privātajā sektorā un piedāvājot personiskus digitālos makus, kas ir droši, bezmaksas, ērti lietojami un aizsargā persondatus.

Šajā iniciatīvā Komisija izmanto esošo pārrobežu tiesisko sistēmu, kas paredzēta uzticamām digitālajām identitātēm, Eiropas elektroniskajai identifikācijai un uzticamības pakalpojumu iniciatīvai (eIDAS regula).

Pēc pieņemšanas 2014. gadā tā kalpo par pamatu pārrobežu elektroniskajai identifikācijai, autentifikācijai un vietņu sertifikācijai Eiropas Savienībā. Tomēr šajā regulā dalībvalstīm nav noteikts pienākums iedzīvotājiem un uzņēmumiem nodrošināt digitālas identifikācijas sistēmas, ar kurām var droši piekļūt publiskiem pakalpojumiem, vai nodrošināt to izmantojamību pāri ES robežām. Tajā arī nav noteikumu par šādas identifikācijas izmantošanu privātiem pakalpojumiem vai ar mobilajām ierīcēm. Tas starp valstīm rada atšķirības.

Dažas valstis saviem iedzīvotājiem nodrošina identifikācijas sistēmu, bet citas ne, un, ja šādas sistēmas ir izveidotas, ne visas var izmantot pāri robežām. Šobrīd 19 paziņotās eID shēmas tiek izmantotas 14 dalībvalstīs, aptverot gandrīz 60 procentus no ES-27 iedzīvotājiem, bet to izmantošana ir reta un apgrūtinoša, un izmantošanas gadījumi uzņēmumos ir ierobežoti.

Koronavīrusa pandēmija un pāreja uz digitālo pakalpojumu izmantošanu ir parādījusi, ka šādai pieejai ir ierobežojumi, kas steidzami jānovērš.

Kas notiks ar esošo eID? Vai man būs jāveic vēl viena reģistrēšanās?

Nē, Eiropas digitālās identitātes maku pamatā ir valstu sistēmas, kas dažās dalībvalstīs jau pastāv. Šobrīd ne visiem cilvēkiem, kas dzīvo ES, ir piekļuve digitālās identifikācijas līdzekļiem.

Kā es varu iegūt Eiropas digitālās identitātes maku?

Dalībvalstis piedāvās šādus makus saviem pilsoņiem un iedzīvotājiem valsts līmenī. Ikviens varēs lejupielādēt, instalēt un izmantot Eiropas digitālās identitātes maku savā viedtālrunī vai citā ierīcē.

Kā tiks nodrošināta drošība, privātuma un persondatu aizsardzība?

Šis priekšlikums paredz augsta līmeņa drošību. Komisija ierosinās standartus, tehniskās specifikācijas un darbības aspektus, lai dalībvalstu digitālās identitātes makiem nodrošinātu visaugstāko drošības līmeni, un par tiem vienosies ar dalībvalstīm. Lai nodrošinātu dalībvalstu maku atbilstību šīm prasībām, dalībvalstis tos sertificēs. Visi persondati tiks kopīgoti tiešsaistē tikai tad, ja iedzīvotājs izvēlēsies šo informāciju kopīgot.

Vai Komisija nodrošinās unikālu Eiropas digitālo identitāti, ar ko aizstās valsts digitālo identitāti?

Nē, tāds nav šīs regulas mērķis. Digitālās identitātes turpinās nodrošināt dalībvalstis. Eiropas digitālās identitātes satvars tiks veidots uz to pamata un paplašinās valstu eID funkcionalitāti un lietojamību, ieviešot personiskus digitālos makus.

Kā tiks nodrošināts, ka sistēmas ir sadarbspējīgas un ka tās darbojas dažādās dalībvalstīs?

Komisija ierosinās standartus, tehniskās specifikācijas un darbības aspektus un par tiem vienosies ar dalībvalstīm, izmantojot īstenošanas aktu.

Kad es varēšu izmantot šādu personīgo digitālo maku?

Dalībvalstīm jaunos Eiropas digitālās identitātes makus vajadzētu izdot vienu gadu pēc jaunās regulas stāšanās spēkā.

Kāds ir vienlaikus ar Eiropas digitālās identitātes satvaru ierosinātā kopīgā instrumentu kopuma nolūks?

Koronavīrusa pandēmija ir saasinājusi nepieciešamību pēc efektīviem un lietotājiem draudzīgiem digitāliem pakalpojumiem visā ES. Mēs nedrīkstam zaudēt laiku. Ir svarīgi, ka dalībvalstis kopā ar Komisiju sāk darbu un privātais sektors nekavējoties sagatavojas Eiropas digitālās identitātes satvara īstenošanai. Cieša sadarbība tiks organizēta jau no Komisijas priekšlikuma pieņemšanas pirmās dienas, lai diskutētu par tehnisko īstenošanu un apzinātu vienotos standartus.

Kāds ir instrumentu kopuma izstrādes, pieņemšanas un īstenošanas grafiks?

Lai ar dalībvalstīm vienotos par turpmākajiem soļiem, darbs sāksies nekavējoties. Mērķis ir panākt, lai līdz 2022. gada septembrim dalībvalstis ciešā sadarbība ar Komisiju vienotos par instrumentu kopumu, kas vajadzīgs Eiropas digitālās identitātes satvara īstenošanai. Komisija šo instrumentu kopumu publicēs 2022. gada oktobrī. Tiklīdz tehniskā sistēma būs saskaņota, to varēs testēt izmēģinājuma projektos.

 

 

 

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2021. gada 3. jūnijs