Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Raksts par jaunumiem2021. gada 20. maijs

Koronavīruss: Komisija paraksta trešo līgumu ar BioNTech-Pfizer par papildu 1,8 miljardiem devu

Šodien Eiropas Komisija ar farmācijas uzņēmumiem BioNTech un Pfizer parakstīja trešo līgumu. Līgumā visu ES dalībvalstu vārdā no 2021. gada beigām līdz 2023. gadam rezervēti papildu 1,8 miljardi vakcīnu devu. Līgums paredz iegādāties vēl 900 miljonus pašreizējās vakcīnas un vīrusa variantiem pielāgotu vakcīnu devu, kā arī iespēju vēl 900 miljonus devu iepirkt papildus.

Līgums izvirza prasību, lai vakcīnas tiktu ražotas Eiropas Savienībā un turpat atrastos arī tām būtiski nepieciešamo sastāvdaļu avoti. Tajā arī noteikts, ka no piegāžu sākumbrīža (2022. gads) Eiropas Savienībā tās ir garantētas. Ar šiem uzņēmumiem uz spēkā esošo līgumu pamata un saskaņā ar ieviesto kārtību ir izveidota laba sadarbība, tāpēc būs nodrošināts, ka devas tiek piegādātas laikus. Ir pastiprināta iespēja dalībvalstīm savas devas  — arī ar mehānisma COVAX starpniecību — tālāk pārdot vai ziedot ārpussavienības valstīm, tādējādi veicinot, ka piekļuve vakcīnām visā pasaulē ir globāla un taisnīga. Šis jaunais līgums stiprinās ES vakcīnražošanas jaudu, tādējādi dodot iespēju apkalpot citus pasaules tirgus.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena uzsvēra: “Ar mūsu parakstu jaunais līgums nu ir spēkā — labas ziņas ilgstošajā cīņā par Eiropas iedzīvotāju aizsardzību pret šo vīrusu un tā variantiem! Tiek garantēts, ka Eiropas Savienībā tiks saražots un piegādāts līdz pat 1,8 miljardiem devu. Potenciāli līgumi ar citiem ražotājiem atbildīs tam pašam paraugam, un visi būs ieguvēji.”

Veselības un pārtikas drošuma komisāre Stella Kirjakidu: “Mums jābūt solim priekšā vīrusam. Tas nozīmē, ka mums vajadzīgas pielāgotas vakcīnas, kas aizsargātu pret variantu radītiem draudiem, atkārtotas vakcīnas devas, kas paildzinātu imunitāti, kā arī jaunāko iedzīvotāju aizsardzība. Mūsu prioritāte ir tādas tehnoloģijas, kuras ir pierādījušas savu vērtību (kā mRNS vakcīnas), taču neatsakāmies arī no citām iespējām. Pēdējie mēneši ir skaidri apliecinājuši, ka vajadzīgs, lai mūsu rīcībā būtu daudzveidīgs vakcīnu portfelis un dažādas tehnoloģijas, kā arī uzticami partneri. Tā kā vakcinācijas temps katru dienu aug un darbs pie iedarbīgiem terapijas līdzekļiem aktivizējas, varam raudzīties nākotnē ar lielāku optimismu un uzticēšanos.”

Šodienas līgums ar aliansi BioNTech-Pfizer papildina daudzveidīgo portfeli ar vakcīnām, ko paredzēts ražot Eiropā, un jau parakstītos līgumus ar uzņēmumiem AstraZenecaSanofi-GSKJanssen Pharmaceutica NVCurevacModerna un pašu BioNTech/Pfizer. Komisija uzņēmumu BioNTech un PfizerModernaAstraZeneca un Johnson and Johnson izstrādātajām vakcīnām ir piešķīrusi tirdzniecības atļauju ar nosacījumiem. Šis daudzveidīgais vakcīnu portfelis nodrošina, ka Eiropai ir pietiekami daudz devu, lai imunizētu visus iedzīvotājus, arī pret vīrusu variantiem.

BioNTech ir Vācijas uzņēmums, kas ar ASV reģistrēto uzņēmumu “Pfizer” sadarbojas jaunas, uz matricas RNS (mRNS) bāzētas vakcīnas izstrādē. Bioloģijā mRNS ir būtiska loma, jo tā informāciju no DNS pārnes uz šūnu olbaltumvielu sintēzes mehānismu. Uz mRNS bāzēta vakcīna nodrošina, ka pēc šīs informācijas tiek radīti nekaitīgi vīrusa fragmenti, ko cilvēka organisms izmanto, lai veidotu imūnreakciju, kura pasargā no slimības vai palīdz ar to cīnīties.

Ņemot vērā pamatīgu zinātnisko novērtējumu, izmantoto tehnoloģiju, šo uzņēmumu pieredzi vakcīnu izstrādē un faktu, ka ar to ražošanas jaudu pietiek, lai apgādātu visu ES, Komisija nolēma joprojām atbalstīt šo vakcīnu. Komisija turklāt šo līgumu papildinās arī ar citiem līgumiem par vakcīnām, kuru pamatā ir citas tehnoloģijas, tādējādi turpinot sekmīgo portfeļa pieeju, kas bija pieņemta jau no sākuma.

Konteksts

17. jūnijā Eiropas Komisija nāca klajā ar Eiropas stratēģiju, kā paātrināt iedarbīgu un drošu Covid-19 vakcīnu izstrādi, ražošanu un ieviešanu. Komisija pirkuma priekšlīgumos vakcīnu ražotājiem daļēji finansē sākotnējās izmaksas, apmaiņā gūstot tiesības noteiktā periodā iegādāties noteiktu skaitu vakcīnas devu.

Ņemot vērā pašreizējos un jaunos SARS-CoV-2 variantus, Komisija un dalībvalstis ar uzņēmumiem, kuru vakcīnas veido ES portfeli, risina sarunas par jauniem nolīgumiem, kas dotu iespēju pietiekamā daudzumā iegādāties ātri pielāgotas vakcīnas, lai stiprinātu un pagarinātu imunitāti.

Jauno vakcīnu iegādei dalībvalstis var izmantot programmas REACT-EU paketi; tā ir viena no lielākajām programmām jaunajā instrumentā Next Generation EU, kurš turpina un paplašina krīzes reaģēšanas un krīzes seku novēršanas pasākumus.

Sīkāka informācija

Drošas Covid-19 vakcīnas eiropiešiem

ES Vakcīnu stratēģija

ES rīcība koronavīrusa apkarošanā

Pārskats par Komisijas veiktajiem pasākumiem

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2021. gada 20. maijs