Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Raksts par jaunumiem2021. gada 15. jūnijsLasīšanas ilgums: 4 min

NextGenerationEU: Eiropas Komisija pirmajā darījumā piesaista 20 miljardus eiro, lai atbalstītu Eiropas atveseļošanu

Eiropas Komisija savā pirmajā NextGenerationEU darījumā šodien piesaistīja 20 miljardus eiro, emitējot desmit gadu obligāciju, kuras termiņš ir 2031. gada 4. jūlijs, ar mērķi finansēt Eiropas atveseļošanu no koronavīrusa krīzes un tās sekām. Tā ir visu laiku lielākā institucionālā obligāciju emisija Eiropā, lielākais institucionālais viena laidiena darījums un lielākā summa, ko ES ir piesaistījusi vienā darījumā.

Šī obligācija ir piesaistījusi ļoti lielu interesi no investoru puses Eiropā un pasaulē, un pateicoties tam Komisija ir ieguvusi ļoti izdevīgus cenu noteikšanas nosacījumus – līdzīgi kā atkārtotajās sekmīgajās emisijās SURE programmas ietvaros.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena teica: “Šodien Eiropas Savienībai ir patiesi vēsturiska diena. Mēs sekmīgi veicām NextGenerationEU paredzēto pirmo finansēšanas operāciju. Mēs kā spēcīga Savienība kopīgi piesaistām līdzekļus tirgos un ieguldām tos kopīgā atveseļošanā no šīs krīzes. Tas ir ieguldījums mūsu vienotajā tirgū. Un vēl jo svarīgāk – tas ir ieguldījums Eiropas nākamo paaudžu nākotnē, jo tās saskaras ar digitalizācijas un klimata pārmaiņu radītajām problēmām. Tagad tiek pavērts ceļš naudas plūsmai, lai palīdzētu pārveidot mūsu kontinentu un veidot zaļāku, digitālāku un noturīgāku Eiropu. Tagad es apmeklēšu visas dalībvalstis, lai pārliecinātos par NextGenerationEU ietekmi uz vietas.”

Par budžetu un administrāciju atbildīgais komisārs Johannes Hāns piebilda: “Šodien esam sasnieguši svarīgu atskaites punktu NextGenerationEU īstenošanā. Pēc tam, kad rekordlielā ātrumā tika likti vajadzīgie pamati, mēs šodien esam sekmīgi īstenojuši pirmo aizņēmumu operāciju saskaņā ar atveseļošanas plānu. Tas ir tikai pirmais solis garajā ceļā, kas ES ekonomikā ienesīs vairāk nekā 800 miljardus eiro faktiskajās cenās. NextGenerationEU tagad ir kļuvusi par realitāti, un ir paredzēts, ka tā vadīs mūsu kolektīvo atveseļošanu no pandēmijas, virzot Eiropu pa zaļu, digitālu un noturīgu ceļu.”

Tagad līdzekļi tiks izmantoti pirmajiem maksājumiem saskaņā ar NextGenerationEU, Atveseļošanas un noturības mehānismu un dažādām ES budžeta programmām.

Saskaņā ar 2021. gada jūnijā publicēto finansēšanas plānu Komisija plāno līdz 2021. gada beigām piesaistīt aptuveni 80 miljardus eiro obligācijās, ko papildinās ES īstermiņa parādzīmes. ES obligāciju un ES parādzīmju precīzā summa būs atkarīga no nepieciešamā finansējuma precīzas summas, un savu sākotnējo novērtējumu Komisija pārskatīs rudenī. Šādā veidā Komisija gada otrajā pusē varēs finansēt visas dotācijas un aizdevumus, ko dalībvalstīm plānots piešķirt saskaņā ar Atveseļošanas un noturības mehānismu, un apmierināt to ES rīcībpolitiku vajadzības, kuras saņem NextGenerationEU finansējumu.

Konteksts

NextGenerationEU ir pagaidu atveseļošanas instruments aptuveni 800 miljardu eiro apmērā faktiskajās cenās, kura mērķis ir atbalstīt Eiropas atveseļošanu no koronavīrusa pandēmijas un palīdzēt veidot zaļāku, digitālāku un noturīgāku Eiropu.

NextGenerationEU finansēšanai Eiropas Komisija ES vārdā laikposmā līdz 2026. gada beigām kapitāla tirgos piesaistīs līdz pat aptuveni 800 miljardiem eiro. 407,5 miljardi eiro būs pieejami dotācijām (saskaņā ar Atveseļošanas un noturības mehānismu un citām ES budžeta programmām); 386 miljardi eiro – aizdevumiem. Tas nozīmē, ka aizņēmumu apjoms vidēji būs aptuveni 150 miljardi eiro gadā.

Ņemot vērā plānoto aizņēmumu operāciju apjomu, biežumu un sarežģītību, Komisija ievēros lielu un biežu emitentu izmantoto paraugpraksi un īstenos diversificētu finansēšanas stratēģiju.

Šī stratēģija paredz atšķirīgu instrumentu un tehniku kopumu, kuram ir plašāks tvērums nekā kompensējošajai pieejai, ko Komisija līdz šim ir izmantojusi, lai aizņemtos no tirgiem, t. sk. SURE programmas satvarā. Eiropas Komisija pēdējo 40 gadu laikā ir īstenojusi vairākas aizdevumu programmas ES dalībvalstu un trešo valstu atbalstam. Visas šīs aizdevumu operācijas tika finansētas no kompensējošiem aizdevumiem, galvenokārt izmantojot sindicētu obligāciju emisijas.

Tehniskā daļa

Jaunās 10 gadu obligācijas kupons ir 0 %, un tās atkārtotā piedāvājuma ienesīgums – 0,086 %, nodrošinot starpību ar vidējās mijmaiņas līgumu likmi -2 bāzes punktu apmērā, kas par 32,3 bāzes punktiem pārsniedz 0,00 % obligāciju, kuras termiņš ir 2031. gada februāris.

Galīgais rīkojumu reģistrs pārsniedza 142 miljardus euro, kas nozīmēja, ka obligācijai ir vairāk nekā septiņas reizes pārsniegts parakstīšanās limits.

Emisijas vadošās bankas bija BNP ParibasDZ BANKHSBCIMI-Intesa Sanpaolo un Morgan Stanley. Līdzdarbojošās bankas bija Danske Bank un Santander.

Sīkāka informācija

Paziņojums presei – Komisijas pirmais finansēšanas plāns

Jautājumi un atbildes – Komisijas pirmais finansēšanas plāns

Jautājumi un atbildes par diversificēto finansēšanas stratēģiju

Faktu lapa – NextGenerationEU – Finansēšanas stratēģija

Tīmekļa vietne “ES kā aizņēmēja”

Primāro tirgotāju tīkls

Eiropas atveseļošanas plāns

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2021. gada 15. jūnijs