Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Raksts par jaunumiem2021. gada 30. jūnijsLasīšanas ilgums: 3 min

Par nākamo Eiropas Pētniecības padomes priekšsēdētāju iecelta Marija Leptina

Šodien Eiropas Komisija par nākamo Eiropas Pētniecības padomes (EPP) priekšsēdētāju iecēla profesori Mariju Leptinu.

Maria Leptin

Profesore Leptina, kas patlaban ir EMBO (Eiropas Molekulārās bioloģijas organizācijas) direktore, sava jaunā amata pienākumus sāks pildīt 2021. gada 1. oktobrī, kad beigsies tagadējā ad interim priekšsēdētāja profesora Žana Pjēra Burginjona pilnvaru termiņš.

Jaunā priekšsēdētāja Eiropas Pētniecības padomei pievienojas tās attīstībai svarīgā brīdī. Visā ES ilgtermiņa budžetā no 2021. līdz 2027. gadam Eiropas Pētniecības padomei no programmas “Apvārsnis Eiropa” jāsaņem vairāk nekā 16 miljardi eiro, kas ir par 22 % vairāk nekā bija noteikts programmā “Apvārsnis 2020”.

Profesore Marija Leptina ir ļoti cienījama zinātniece, kas darbojas attīstības bioloģijas un imunoloģijas jomā. Viņa vada pētniecības grupas Ģenētikas institūtā, Ķelnes Universitātē un Eiropas Molekulārās bioloģijas laboratorijā (EMBL) Heidelbergā. 2010. gadā viņu iecēla par EMBO direktori.

Inovācijas, pētniecības, kultūras, izglītības un jaunatnes komisāre Marija Gabriela:

Kopš darbības sākuma 2007. gadā Eiropas Pētniecības padome ir kļuvusi pasaulslavena ar to, ka finansē izcilu pētniecību, kuras pamatā ir zinātkāre. Ar nepārtrauktu spēcīgu vadību un atjautību padome savas pozīcijas nostiprinās vēl pamatīgāk. Profesore Marija Leptina šim uzdevumam ir pareizā izvēle, ņemot vērā viņas ievērojamo akadēmisko karjeru, starptautisko slavu un dokumentēto pieredzi inovācijā un līderībā. Vēlos arī izteikt atzinību priekšsēdētājam Žanam Pjēram Burginjonam par viņa izcilo līderību Eiropas Pētniecības padomes priekšsēdētāja pilnvaru laikā un pārejas laikā no vecās uz jauno ES pētniecības un inovācijas programmu.

Jaunieceltā Eiropas Pētniecības padomes priekšsēdētāja profesore Marija Leptina: 

Jūtos ļoti pagodināta, ka šajā svarīgajā brīdī, kad sākas pamatprogramma “Apvārsnis Eiropa”, Marija Gabriela mani ir aicinājusi kļūt par jauno Eiropas Pētniecības padomes priekšsēdētāju. Esmu iecerējusi ir turpināt brīnišķīgo EPP veiksmes stāstu un atbalstīt izcilu, mūsdienīgu pētniecību, kas risina mūsu globālās problēmas. Vēlos pateikties savam priekšgājējam Žanam Pjēram Burginjonam par viņa sasniegumiem gan priekšsēdētāja amatā, gan nesenajā pārejas periodā.

Ar šodien notikušo priekšsēdētāja iecelšanu beidzas atlases process, kas ilga gandrīz veselu gadu un kurā piedalījās neatkarīga atlases komiteja Eiropas Pētniecības padomes bijušās priekšsēdētājas un Šveices Federālā Tehnoloģiju institūta Cīrihē Zinātnes un tehnoloģijas pētījumu goda profesores Helgas Novotnijas vadībā. Konsultējusies ar zinātnieku aprindām un pamatojoties uz atklātu uzaicinājumu iesniegt pieteikumus, šī neatkarīgā atlases komiteja Komisijai sagatavoja ieteikumus par vislabākajiem kandidātiem. Kandidāti tikās ar EEP Zinātnisko padomi, kas arī atbalsta profesores Leptinas iecelšanu. Komisija profesori Mariju Leptinu ir iecēlusi uz pilnvaru termiņu, kas nav ilgāks kā četri gadi un ko var vienreiz pagarināt.

Konteksts

Eiropas Pētniecības padome tika izveidota saskaņā ar Eiropas Savienības Septīto pamatprogrammu, un tā ir Eiropas Savienības aģentūra, kas atrodas fundamentāla zinātnes progresa avangardā un paplašina zināšanu apvārsni. Tā ir turpinājusi darboties programmā “Apvārsnis 2020” (2014–2020) un ir nostiprināta arī jaunajā programmā “Apvārsnis Eiropa”  (2021–2027). Pēc padomes panākumiem tās budžets ir nepārtraukti audzis. Eiropas Pētniecības padome atklātos konkursos piešķir dotācijas projektiem, kurus vada jauni vai pieredzējuši pētnieki. Vienīgais atlases kritērijs ir zinātniskā izcilība.

Sīkākai informācijai

Profesores Marijas Leptinas biogrāfija

Eiropas Pētniecības padomes paziņojums presei

Intervija ar profesori Mariju Leptinu

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2021. gada 30. jūnijs