Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2023. gada 15. martsPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 6 min

“DiscoverEU” — jaunieši var pieteikties uz 35 000 bezmaksas ceļošanas kartēm

Discover EU

Šodien Komisija izsludina iniciatīvas “DiscoverEU” pavasara pieteikšanās kārtu, kas dos iespēju 35 000 jauniešu saņemt dzelzceļa karti ceļošanai pa Eiropu.

Šajā kārtā pieteikties varēs no šodienas plkst. 12.00 līdz 29. marta plkst. 12.00. Lai iegūtu ceļošanas karti, jaunieši tiek aicināti pieteikties Eiropas Jaunatnes portālā, atbildēt uz pieciem viktorīnas jautājumiem un vienu papildjautājumu. Atlasi izturējušie kandidāti, kas dzimuši laikā no 2004. gada 1. jūlija līdz 2005. gada 30. jūnijam, laikposmā no 2023. gada 15. jūnija līdz 2024. gada 30. septembrim varēs līdz pat 30 dienām ceļot pa Eiropu. Pieteikumus var iesniegt jaunieši no Eiropas Savienības valstīm un programmas “Erasmus+” asociētajām trešām valstīm, piemēram, Islandes, Lihtenšteinas, Ziemeļmaķedonijas, Norvēģijas, Serbijas un Turcijas.

Par inovāciju, pētniecību, kultūru, izglītību un jaunatnes lietām atbildīgā komisāre Marija Gabriela:

Man ir prieks paziņot, ka ir sākusies pieteikšanās “DiscoverEU” astotajā kārtā. Gadu gaitā iniciatīvai “DiscoverEU” pievienojas arvien vairāk jauniešu. Pēc šīs pieteikumu iesniegšanas kārtas būs sasniegts jau vairāk nekā viens miljons pieteikumu iesniedzēju. Tas ir diezgan iespaidīgs skaitlis, ņemot vērā to, ka iniciatīva tiek īstenota tikai nepilnus piecus gadus. Tas parāda Eiropas jauniešu vēlmi satikt citus jauniešus un iepazīt mūsu brīnišķīgo kultūras mantojumu. Bet tas vēl nav viss! “DiscoverEU” kļūst arvien iekļaujošāka. “Erasmus+” valstu aģentūru uzsāktais “DiscoverEU” iekļaušanas pasākums ļaus jauniešiem, kuriem ir mazāk iespēju, piedalīties “DiscoverEU” ar tādiem pašiem nosacījumiem kā pārējiem vienaudžiem.

Šogad dalībnieki varēs iepazīt 2023. gada janvārī izveidoto Jaunā Eiropas “Bauhaus” maršrutu. Tā mērķis ir sniegt jauniešiem iedvesmu galamērķa izvēlē un vairot izpratni par to, cik svarīgi Eiropas Savienības attīstībā ir principi “pievilcība, ilgtspēja, kopība”. Dalībnieki arī joprojām var gūt labumu, piemēram, no tādām Eiropas Jaunatnes gada laikā sāktajām iniciatīvām kā “Jaunieši iepazīst kultūru, pateicoties “DiscoverEU” 2022. gadā” un ““DiscoverEU” Kultūras ceļi”. Kultūras ceļu iniciatīva apvieno dažādus galamērķus un kultūras nozares, to vidū arhitektūru, mūziku, mākslu, teātri, modi, dizainu u. c. “DiscoverEU” ceļotāji var apmeklēt Eiropas kultūras galvaspilsētas, galamērķus, kas iekļauti prestižajā UNESCO pasaules mantojuma sarakstā, vai vietas, kas saņēmušas Eiropas mantojuma zīmi. Turklāt tie var piestāt pilsētās, kam piešķirta Pilsētas pieejamības balva. Tās ir pilsētas, kas ir rīkojušās plašāk un darījušas vairāk, lai taptu piekļūstamākas ikvienam neatkarīgi no vecuma, mobilitātes vai spējām. Turklāt arī šīs kārtas dalībnieki saņems atlaižu karti, kas vairāk nekā 40 000 vietās dos iespējas saņemt atlaides sabiedriskā transporta lietošanai, kultūras pasākumu apmeklēšanai, norēķiniem par naktsmītni un pārtiku, dalībai sporta pasākumos, kā arī citu pakalpojumu saņemšanai visās atbalsttiesīgajās valstīs.  

“Erasmus+” valstu aģentūras, rīkojot informatīvas sanāksmes, atbalsta jauniešus pirms došanās ceļā un palīdz sagatavoties ceļojumam. Turpinot Eiropas Jaunatnes gada ietvaros iesākto, aģentūras turpina organizēt “DiscoverEU” tikšanās. Tā ir iniciatīva, ko veido aizraujoša vienu līdz trīs dienas ilga kultūras programma visās programmas “Erasmus+” valstīs. Līdz šim ir notikušas 51 tikšanās, un šīs iniciatīvas pasākumi turpināsies arī turpmākajos gados.

Tā kā sociālā iekļaušana ir viena no programmas “Erasmus+” galvenajām prioritātēm, dalībniekiem ar invaliditāti vai veselības problēmām arī turpmāk tiks sniegts atbalsts ceļojumos. Turklāt 2022. gada oktobrī “Erasmus+” valstu aģentūras sāka īstenot “DiscoverEU” iekļaušanas pasākumu, kura ietvaros dotācijām var pieteikties organizācijas, kuras strādā ar jauniešiem, kuriem ir mazāk iespēju, kā arī neformālas jauniešu grupas. “DiscoverEU” iekļaušanas pasākuma dalībnieki saņems papildu atbalstu, piemēram, iespēju ceļot kopā ar pavadošajām personām. 2023. gadā tiks rīkoti divi iekļaušanas pasākuma uzaicinājumi. Pirmajā uzaicinājumā 2022. gada oktobrī “Erasmus+” valstu aģentūrām tika iesniegti 166 projekti, un pirmie ceļotāji dosies ceļā 2023. gada martā. 

Komisija aicina ceļot ilgtspējīgi, proti, ar vilcienu. Tomēr jauniešiem no tālākajiem reģioniem, aizjūras zemēm un teritorijām, kā arī attāliem apgabaliem un salām ir pieejami īpaši noteikumi.

Vispārīga informācija

Komisija iniciatīvu “DiscoverEU” sāka 2018. gada jūnijā pēc Eiropas Parlamenta sagatavošanās darbības. Šī iniciatīva tagad ir iekļauta jaunajā programmā “Erasmus+” 2021.–2027. gadam.

Kopš 2018. gada uz 212 700 pieejamajām ceļošanas kartēm ir pieteikušies gandrīz 916 000 kandidātu. Pēdējā aptaujā par ceļošanas pieredzi 72 % dalībnieku apgalvoja, ka tas bija viņu pirmais ceļojums ar vilcienu ārpus viņu dzīvesvietas valsts. Daudziem šī arī bija pirmā reize, kad viņi ceļoja bez vecākiem vai citiem pieaugušajiem, un lielākā daļa norādīja, ka kļuvuši patstāvīgāki.

“DiscoverEU” pieredze dalībniekiem sniegusi plašāku izpratni par citām kultūrām un Eiropas vēsturi. Uzlabojušās arī dalībnieku svešvalodu prasmes. Vairāk nekā divas trešdaļas dalībnieku atzina, ka bez “DiscoverEU” atbalsta paši nevarētu atļauties samaksāt par ceļojuma biļetēm. Dalībnieki tiek aicināti kļūt par “DiscoverEU” vēstniekiem iniciatīvas popularizēšanai. Turklāt viņi tiek mudināti sazināties ar citiem ceļotājiem oficiālajā #“DiscoverEU” grupā tiešsaistē, lai dalītos ar pieredzi un padomiem, jo īpaši par kultūru vai to, kā ceļot digitāli un ilgtspējīgi.

Lai pieteiktos, atbilstīgajiem kandidātiem ir jāatbild uz vispārīgiem jautājumiem ar atbilžu variantiem par Eiropas Savienību un citām uz jauniešiem orientētām ES iniciatīvām, kā arī uz papildjautājumu. Jo minējums ir tuvāks pareizajai atbildei, jo vairāk punktu kandidāts saņem. Tas ļaus Komisijai sakārtot kandidātus noteiktā secībā. Komisija visas pieejamās ceļošanas kartes piedāvās kandidātiem atkarībā no vietas šajā sarakstā.

Atlasi veiks pēc valstspiederības un/vai dzīvesvietas valsts atkarībā no katrai valstij piešķirto ceļošanas karšu skaita. Valstu kvotas tiks publicētas reizē ar atlases rezultātiem.

Sīkākai uzziņai

DiscoverEU

Eiropas Jaunatnes portāls

 

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2023. gada 15. marts
Autors
Pārstāvniecība Latvijā