Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2022. gada 22. martsPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 4 min

Komisija atklāj vienotu kontaktpunktu Ukrainas pētnieku atbalstam

The Berlaymont Building and European Flags

Šodien Komisija atklāja Ukrainai veltītās Eiropas Pētniecības telpas (ERA4Ukraina) portālu, proti, vienotu kontaktpunktu, kas piedāvā informācijas un atbalsta pakalpojumus Ukrainā bāzētiem pētniekiem un pētniekiem, kas no Ukrainas spiesti bēgt. Šis portāls apkopo ES līmeņa iniciatīvas, gan pa valstīm, gan no nevalstiskām grupām. Tā mērķis ir kara skartajiem pētniekiem palīdzēt atrast mājvietas un darba iespējas, atvieglināt viņu diplomu atzīšanu un piedāvāt citus pakalpojumus.

Jaunais portāls ERA4Ukraine balstās uz līdzšinējo tīklu EURAXESS, kurš atbalsta pētniekus, visās ES dalībvalstīs un programmas “Apvārsnis Eiropa”asociētajās valstīs savienojot vairāk nekā 600 centrus un 43 nacionālus portālus. Drīz visa informācija būs pieejama gan angliski, gan ukrainiski. Katrai dalībvalstij un asociētajai valstij ir savs portāls, kurā strukturēti sakārtota informācija par pieejamajiem atbalsta pakalpojumiem. Pagaidām pieejami ir 30 valstu portāli.

Tā inovācijas, pētniecības, kultūras, izglītības un jaunatnes komisāre Marija Gabriela: 

Mēs atbalstām Ukrainas pētniekus un novatorus, kas sakarā ar Krievijas iebrukumu savā zemē saskaras ar nepieredzēto. Ukrainas zinātnieki un pētnieki ir daudz ieguldījuši ES pētniecībā un inovācijā. Gaidot, kamēr tiks ratificēta Ukrainas asociētā dalība programmā “Apvārsnis Eiropa, esam parūpējušies, lai sekmīgi labumguvēji jau spētu saņemt ES pētniecības un izpētes programmu finansējumu. Šodien atklātais programmas ERA4Ukraine portāls ir vēl viens svarīgs Ukrainas kolēģu atbalsta pasākums.

Arī Eiropas Pētniecības padomes (EPP) priekšsēdētāja Marija Leptina jau pagājušajā nedēļā lūdza visus 5600 EPP dotāciju saņēmējus Ukrainas pētniekiem un pētniecības atbalsta darbiniekiem, kas kļuvuši par bēgļiem, piedāvāt pagaidu darbu. Portālā ERA4Ukraine ir iekļauta arī šī jaunā EPP iniciatīva. Līdz šim tikai pāris dienu laikā ir saņemti 380 piedāvājumi. Preses relīzi lasīt šeit.

Citas ES iniciatīvas ir arī piekļuve līdzšinējai EURAXESS iniciatīvai Science4Refugees, kura bēgļiem piedāvā stažieru vietas, pusslodzes un pilnas slodzes darbu, kā arī paver piekļuvi Eiropas Pētniecības kopienai un iniciatīvām ES Solidaritāte ar Ukrainu un MSCA: apdraudētie zinātnieki.

Portāls ERA4Ukraine piedāvā arī saites arī uz vietni #Science4Ukraine, kopienas grupu, kurā apvienojušies visas pasaules brīvprātīgie studenti un pētnieki. Brīvprātīgie vāc un izplata informāciju par atbalsta iespējām, kas Ukrainas akadēmisko iestāžu studiju absolventiem un pētniekiem pieejamas universitāšu, valstu un starptautiskā līmenī.

Konteksts

Krievijas karš pret Ukrainu ir radījis lielāko humanitāro krīzi, kādu Eiropa nav pieredzējusi jau desmitiem gadu. Eiropas Komisija un dalībvalstis visās frontēs strādā, atbalstot Ukrainu ar humanitāro palīdzību un civilo aizsardzību. Tai pat laikā Komisija ir spērusi vairākus atbalsta soļus pētniecībā un inovācijā.

2021. gada oktobrī Ukraina parakstīja asociācijas līgumu ar programmu “Apvārsnis Eiropa” un ar Euratom pētniecības un mācību programmām. Sakarā ar ratifikācijas procesa kavēšanos Ukrainas pusē, kurš tagad ir apstājies, līgums vēl nav spēkā. Tikmēr Komisija ir spērusi administratīvus soļus, kas nodrošinātu, lai sekmīgi Ukrainas labumguvēji spētu saņemt ES pētniecības un inovācijas programmu finansējumu.https://ec.europa.eu/info/research-and-innovation/funding/funding-oppor…

3. martā komisāre Gabriela paziņoja, ka tālākos sadarbības projektos ar Krievijas struktūrām Eiropas Komisija neiesaistīsies. Tā ir apturējusi tādu programmas “Apvārsnis Eiropa” projektu dotāciju līgumu sagatavošanu, kuros ir iesaistītas Krievijas pētniecības organizācijas. Iekams būs jauni paziņojumi, jaunu līgumu parakstīšana ir apturēta. Turklāt līdz turpmākam paziņojumam ir apturēti spēkā esošo līgumu maksājumi Krievijas struktūrām.

ERA4Ukraine ir izvietota vietnē EURAXESS, kas veltīta unikālai Eiropas iniciatīvai, kura sniedz informāciju un atbalsta unikālu Eiropas iniciatīvu, kura piegādā informāciju un sniedz atbalsta pakalpojumus profesionāliem pētniekiem. Ar Eiropas Savienības, dalībvalstu un asociēto valstu atbalstu šis tīkls atbalsta pētnieku mobilitāti un karjeras izaugsmi, tomēr tai pašā laikā pastiprinot zinātnisku sadarbību starp Eiropu un pasauli. EURAXESS ir tīkls, kurā ES dalībvalstīs un asociētajās valstīs ir apvienoti vairāk nekā 600 centri un 43 nacionāli portāli. Nacionālus administratorus iecēlušas ir arī Šveice un Apvienotā Karaliste.

Vairāk informācijas

ERA4Ukraine

Ārkārtas palīdzības koordinators Ukrainai 

Priekšsēdētājas Ursulas fon der Laienas runa

Komisijas locekles Marijas Gabrielas runa

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2022. gada 22. marts
Autors
Pārstāvniecība Latvijā