Labrīt!
Šodien Baltajā namā mums ar prezidentu Džo Baidenu bija ļoti auglīga tikšanās. Pēdējo nedēļu laikā mēs jau bijām tikušies vairākas reizes. Mēs tikāmies arī G20 samitā Romā un COP26 sanāksmē Glāzgovā. Minētajās tikšanās reizēs mēs kopīgi aizsākām vairākas dažādai tematikai, piemēram, klimata pārmaiņām, tirdzniecībai vai citiem ģeopolitiskiem jautājumiem, veltītas iniciatīvas.
Tādējādi šodien mūsu uzmanība lielākoties tika veltīta neatliekamiem starptautiskiem tematiem. Vispirms, protams, apspriedām pandēmiju un to, ka par spīti Amerikas Savienotajās Valstīs un Eiropas Savienībā panāktajam progresam vakcinācijas aptverē, mums jābūt ļoti modriem, lai nepieļautu, ka pašreizējā situācija izvēršas par nevakcinēto iedzīvotāju pandēmiju. Turklāt jādara viss, kas ir mūsu spēkos, lai augtu vakcinācijas rādītāji. Mēs apzināmies arī, ka esam nosprauduši mērķi līdz nākamajam gadam sasniegt 70 % vakcinācijas aptveri visā pasaulē, un esam apņēmības pilni šo mērķi turēt prātā. Tāpēc darāmā vēl ir daudz.
Pēc tam mēs pievērsāmies situācijai pie ES robežas ar Baltkrieviju. Šis jautājums neskar tikai divas puses — attiecīgi Poliju, Lietuvu, Latviju un Baltkrieviju. Tas ir izaicinājums visai Eiropas Savienībai. Un šis izaicinājums nav migrācijas krīze. Bet gan autoritāra režīma mēģinājums destabilizēt savas demokrātiskās kaimiņvalstis. Tas neizdosies. Mēs zinām, kā tas notiek. To esam pieredzējuši, kad tika īstenoti mēģinājumi ietekmēt mūsu demokrātiskās vēlēšanas. Mēs esam pieredzējuši kiberuzbrukumus. Mēs esam saskārušies ar maldinošu informāciju. Tagad pie ES un Baltkrievijas robežas redzam šo hibrīduzbrukumu, kurā tiek instrumentalizēti migranti. Mums ir jāaizsargā mūsu demokrātiskās valstis no šādas ciniskas ģeopolitiskas cīņas. Šie ir tie jautājumi, kurus tikšanās reizē Baltajā namā es apspriedu kopā ar prezidentu Džo Baidenu.
Tad pārrunājām Ukrainas jautājumu. Esam vienisprātis par mūsu atbalstu Ukrainas teritoriālajai integritātei, un pilnībā atbalstām arī Ukrainas centienus modernizēt un pārveidot ekonomiku un kļūt noturīgākai, kā arī par izvēlēto ceļu.
Tālāk mēs apspriedām situāciju Īrijas salā. Ir ļoti svarīgi, ka tiek ievērota protokolā un izstāšanās līgumā rastā vienošanās, tāpēc ka tie dod iespēju Īrijas salā saglabāt mieru un stabilitāti. Tādējādi kā Eiropas Savienība mēs esam gatavi izrādīt maksimāli elastīgu attieksmi, un protokolā mēs esam izrādījuši maksimāli elastīgu attieksmi, bet ir svarīgi ievērot to, par ko mēs kopīgi esam vienojušies un ko kopīgi esam parakstījuši, ir svarīgi ar to strādāt.
Noslēgumā mēs apspriedām infrastruktūru. Iniciatīva “Atjaunot uzlabojot” un stratēģija “Eiropas Globālā vārteja” viena otru papildina. Mēs zinām, ka balstāmies uz vieniem un tiem pašiem principiem. Un tagad mūsu kopīgo iniciatīvu ietvaros mēs kopīgi izraudzīsimies visperspektīvākos projektus, kuros varam investēt. Lūk, īsumā šāds bija tikšanās saturs.
Sīkāka informācija
- Publikācijas datums
- 2021. gada 10. novembris
- Autors
- Pārstāvniecība Latvijā