Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2022. gada 1. jūlijsPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 2 min

Ukraina: Eiropas Komisija piešķir atbrīvojumu no muitas nodokļiem un PVN dzīvību glābjošu preču importam ukraiņu labā

European and Ukrainian flags on the Berlaymont building in support of Ukraine

Eiropas Komisija šodien pieņēma lēmumu, kas ļauj dalībvalstīm uz laiku piešķirt atbrīvojumu no muitas nodokļiem un PVN, no trešām valstīm importējot pārtiku, segas, teltis, elektroģeneratorus un citu dzīvības glābšanas aprīkojumu, kas paredzēts kara skartajiem ukraiņiem. Šo dalībvalstu pieprasīto pasākumu piemēros ar atpakaļejošu spēku no 2022. gada 24. februāra, un tas būs spēkā līdz 2022. gada 31. decembrim.

Tiek lēsts, ka pēc neprovocētā un nepamatotā Krievijas iebrukuma Ukrainā ir pārvietoti vairāk nekā 14 miljoni cilvēku jeb 30 % Ukrainas iedzīvotāju. Vairāk nekā 6,2 miljoni ukraiņu ir devušies uz Eiropas Savienības valstīm, savukārt gandrīz 8 miljoni ukraiņu, kam ir nācies pamest savas mājas, ir palikuši citur Ukrainā. Tas rada lielu spiedienu uz dalībvalstīm, kurām ir jāsniedz humānā palīdzība lielam skaitam cilvēku, kas bēg no kara; vienlaikus ir jāatbalsta iekšzemē pārvietotie ukraiņi, kuriem draud bads un slimības.

Ekonomikas komisārs Paolo Džentiloni norādīja: 

Karš pret Ukrainu ir radījis neizsakāmas ciešanas, bet ir arī parādījis ES solidaritātes dziļumu. Šis pasākums palīdzēs dalībvalstīm sniegt palīdzību gan tiem ukraiņiem, kuri atrodas ES, gan tiem, kuri joprojām ir savā izcelsmes valstī, un atvieglos dzīvību glābjošu humānās palīdzības preču piegādi. Šī rīcība ir pilnīgi pareiza.

Atbrīvojumu no muitas nodokļa un PVN piemēro precēm, ko importē:

  • valsts organizācijas (publiskas struktūras un publisko tiesību subjekti, tostarp slimnīcas, valdības organizācijas, reģionālās valdības, pašvaldības/pilsētas u. c.);
  • • labdarības vai filantropiskas organizācijas, ko apstiprinājušas dalībvalstu kompetentās iestādes.

Šodien pieņemtais lēmums papildina aprīlī pieņemtos jaunos PVN noteikumus, kas ļauj dalībvalstīm attiecināt šo atbrīvojumu uz iekšzemes preču piegādēm un pakalpojumu sniegšanu, tostarp ziedojumiem, katastrofu upuru labā.

Vispārīga informācija

Pašreizējie ES tiesību akti paredz instrumentus, kas izņēmuma kārtā izmantojami, lai palīdzētu katastrofu upuriem, piemēram, Ukrainas kara gadījumā.

ES tiesību akti muitas jomā (Padomes Regula (EK) Nr. 1186/2009) paredz iespēju piešķirt atbrīvojumu no nodokļiem katastrofās cietušo vajadzībām. To var piemērot importam, ko veic valsts organizācijas vai apstiprinātas labdarības organizācijas, vai filantropiskas organizācijas. Lai piešķirtu atbrīvojumu, ir vajadzīgs Eiropas Komisijas lēmums, kas pieņemts pēc attiecīgo dalībvalstu lūguma.

Arī ES tiesību akti PVN jomā (Padomes Direktīva 2009/132/EK) paredz tādus pašus nosacījumus attiecībā uz atbrīvošanu no PVN par noteiktu preču galīgo importu.

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2022. gada 1. jūlijs
Autors
Pārstāvniecība Latvijā