Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā

Mūsdienīgi izmeklējumi un dziedējoša vide: Bērnu slimnīcas jaunā ēka – būtisks pienesums veselības aprūpei

Kā ES Atveseļošanas fonda līdzekļi ļāvuši ne tikai integrēt jaunu pieeju pacientu apkalpošanā, bet arī nomainīt novecojušās un iegādāties jaunas iekārtas un nodrošināt plašākas izmeklējumu iespējas – par projekta sniegtajiem ieguvumiem bērnu veselības aprūpē Latvijā stāsta Ambulatorā veselības centra vadītāja Irina Ošeniece (I.O.) un Neatliekamās medicīnas centra vadītājs Marks Ronis (M.R.).

Kā šī projekta realizācija mainīs bērnu veselības aprūpes jomu Latvijā?

I.O. Bērnu klīniskā universitātes slimnīca ir Latvijā vienīgā bērnu veselības aprūpes iestāde, kas sniedz specializētus visa veida augstākā līmeņa pakalpojumus. Šeit strādā labākie speciālisti un tiek veikti pilnīgākie izmeklējumi, kādi valstī pieejami. Es domāju, ka ar šo ēku un ar šo vidi mēs pirmkārt mainīsim sabiedrības uztveri par to, kādai ir jābūt veselības aprūpei Latvijā, – ka ne tikai ar ārstu, bet arī ar vidi sākas ārstniecības process.

Ja līdz šim mums bija klīnikas, kurās šaurības dēļ vairs nebija iespējams palielināt pieņemšanas laiku, tad jaunajā ēkā esam radījuši vidi, kas vieš cerību, ka gaidīšanas rindas izdosies nedaudz samazināt. Ausu, kakla un deguna slimību klīnikā darbu jau ir uzsākuši trīs jauni ārsti. Arī darbam acu klīnikā esam uzrunājuši jaunus ārstus.

M.R. Neatliekamā medicīna ir pakalpojums no A līdz Z. Mēs varam un vienmēr esam varējuši paveikt daudz, taču tagad vēl vairāk ir paplašinājušās iespējas samazināt pacientu gaidīšanas laiku, samazināt viņu satraukumu. Līdz ar jauno ēku mums ir pavērusies fantastiska iespēja arī izveidot jaunu struktūrvienību – akūto ambulatoro centru, kur tiek piedāvātas pediatra konsultācijas situācijās, kad nav nepieciešams piesaistīt neatliekamās palīdzības ārstus. Šis pakalpojums tagad ir uzaudzējis muskuļus un kļuvis vēl spējīgāks nekā iepriekš.

Kādi jauni pakalpojumi un izmeklējumi turpmāk būs pieejami?

I.O. Runājot par ausu, kakla un deguna slimību klīniku, mums līdz šim nebija iespēju bērniem līdz septiņu gadu vecumam pārbaudīt dzirdi. Mums nebija audiometrijas kameru, tāpēc pacientus ar aizdomām par problēmām nācās sūtīt uz Dzirdes centru, kur rindā jāgaida četri līdz pieci mēneši. Tie vidēji gadā bija ap 2000 pacientiem. Mums bija svarīgi šo izmeklējumu nodrošināt Bērnu slimnīcā, un turpmāk mēs to spēsim. Pateicoties ES Atveseļošanas fonda finansējumam, arī Acu klīnikai ir iegādāta jauna elektrofizioloģijas iekārta, ar kuras palīdzību maziem bērniem iespējams pārbaudīt redzes nervu bez pilināšanas, un šī procedūra aizņem tikai 12 minūtes. Finansējums sniedza iespēju nomainīt ļoti daudz iekārtu, kas bija morāli novecojušas, un mēs varējām ieviest daudz modernākas un jaunākas tehnoloģijas.

M.R. Neatliekamās medicīnas centrā ir arī izveidotas divas plašas, bagātīgi aprīkotas intensīvās terapijas palātas, spējam arī droši uzņemt bīstamo infekciju pacientus, jo viņiem izveidotas atsevišķas palātas. Ļoti liels prieks ir arī par centrālās monitorēšanas iespējām, kas ļauj procesus vērot attālināti un saprast, vai pacientam šajā brīdī nepieciešama atkārtota ārsta vai māsiņas apskate. Esam arī gājuši līdzi laikam un izveidojuši specializētas palātas pacientiem ar psihiskiem traucējumiem un autiskā spektra pacientiem.

Kā jaunā ēka palīdzēs uzlabot pacientu pieredzi?

I.O. Veidojot konceptu un būvējot šo ēku, mēs gribējām radīt vidi, kas maksimāli samazina stresu, lai, šeit ienākot, nav sajūtas, ka esam nonākuši ārstniecības iestādē, lai bērniņa domas tiktu novērstas no tā, ko ar viņu darīs un kādas, iespējams, ne visai patīkamas manipulācijas viņam tiks veiktas. Mums bija ļoti svarīgi ārējo vidi radīt tādu, lai viņš aizmirstu par to, kāpēc mamma vai tētis viņu vispār šeit ir atvedis. To arī simbolizē mūsu skulptūras – oranžais briedis un zilā dzērve. Tas atspoguļojas plašajos uzgaidāmajos gaiteņos un rotaļu zonās, kā arī ārējā vidē, kur drīzāk ir sajūta, ka esi nonācis parkā, nevis veselības aprūpes iestādē.

Ja līdz šim Ambulatorais centrs bija izkaisīts pa vairākām ēkām, pa vairākām reģistratūrām un pacientam līdz viņam vajadzīgajai vietai bija jānokļūst pa vairākiem dažādiem ceļiem, tad šobrīd visus ambulatoros pakalpojumus un speciālistus esam apvienojuši vienā ēkā. Ir viena centrālā reģistratūra – mūsu oranžais briedis. Pacientiem ir iespēja pašreģistrēties, vairs nav jāgaida garā rindā pie klientu apkalpošanas speciālista. Esam arī mainījuši pieeju, kā pacients nokļūst līdz ārstam, – vairs nav jāsēž pie kabinetiem, jo ir izveidotas bērniem draudzīgās zonas, var sekot līdzi monitoriem, kas parāda, ka pienākusi konkrētā pacienta kārta doties uz kabinetu. Tie ir ļoti būtiski ieguvumi.

M.R. Beidzot neatliekamās palīdzības pakalpojumi ir apkopoti vienuviet, nevis dažādos korpusos ar divām dažādām komandām. Tas rada iespēju daudz efektīvāk plānot darbinieku resursus un optimizēt darba procesus, lai mēs ātrāk spētu apskatīt pacientus un nonākt pie vēlamā risinājuma.

Šis ir kārtējais solis pretī tam, lai bērns veselības aprūpē justos komfortabli un labi, nebaidītos no ārstiem, no medmāsām, no medicīnas iestādēm. Jau pirms nonākšanas Neatliekamās medicīnas centrā es kā ausu, kakla un deguna ārsts diezgan daudz biju saskāries ar pacientiem–bērniem un pamanījis, ka, lielā mērā pateicoties tieši Bērnu slimnīcai, bērni ir mainījušies – viņi vairs nav tik bailīgi, viņi ir drošāki, vēlas ar ārstiem draudzēties, jo mammas un tēti ir stāstījuši, ka ārsti ir labi cilvēki, kas vēlas palīdzēt. To arī mēs vēlamies parādīt. Neatliekamā palīdzība nepieciešama tad, ja kas noticis pēkšņi, nejauši, tas ir satraucošs etaps. Bet mēs vēlamies uzburt jaunu stāstu – gribam palielināt pacientu komfortu ar individualizētajām palātām, ar jaunajām telpām, ar grafisko dizainu un apgaismojumu, ar brieža un dzērves skulptūrām, ar īpaši pielāgotu un mūsdienīgu vidi.

Par Atveseļošanas fondu

Atveseļošanas fonds aptver lielāko daļu no NextGenerationEU iniciatīvas. Tas nodrošina būtiskus resursus, lai finansētu reformas un investīcijas, kas veicina ekonomikas izaugsmi un konkurētspēju, digitālo un zaļo pāreju, atbalsta veselības, sociālo un citas jomas, tādējādi uzlabojot iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Šis ieguldījums palīdzēs Latvijai un pārējām ES valstīm attīstīties ilgtspējīgi un stiprināt ekonomikas noturību. Latvijai no Atveseļošanas fonda ir  pieejami 1,96 miljardi eiro. Šobrīd jau vairāk nekā 800 miljoni eiro Latvijai ir izmaksāti. Atveseļošanas projektu īstenošana notiek līdz 2026. gada 31. augustam.