Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Acis vaļā

Iespējas jauniešiem

Eiropas Jaunatnes gadā uzsākam kampaņu „Acis vaļā”, lai informētu jauniešus par ES finansēto projektu iespējām un daudzveidību. Veicināsim pieredzes apmaiņu, kas gūta piedaloties un līdzdarbojoties jauniešiem aktuālajās ES programmās. Dalīsimies ar noderīgiem padomiem, kā jauniešiem atrast sev piemērotāko ES projektu un pēc iespējas labāk izmantot sniegtās iespējas.

Ikvienu, kurš piedalījies vai pašlaik darbojas kādā ES finansētā jaunatnes projektā, aicinām piedalīties izaicinājumā – dalīties pieredzē un laimēt portatīvo datoru!

Seko līdzi kampaņai sociālajos tīklos, izmantojot tēmturi #acisvaļā! Iedvesmojies, dalies savā pieredzē un piedalies izaicinājumā!

#acisvaļā izaicinājuma noteikumi

Uzzini vairāk par ES atbalstītajām programmām un iniciatīvām

Vai zināji, ka tikai nedaudz vairāk kā trešdaļa Latvijas jauniešu aktīvi izmanto savas ES pilsoņa tiesības un ES programmu un projektu piedāvājumu? To rāda īpašā Eirobarometra “Jaunatne un demokrātija Eiropas Jaunatnes gadā” dati.

Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Petre:

Pandēmija būtiski ierobežoja jauniešiem pieejamo iespēju izmantošanu, radīja izaicinājumus gan garīgās, gan fiziskās veselības jomā, ierobežoja ceļošanu, pieredzes apmaiņu, socializēšanos ar citiem Eiropā dzīvojošajiem jauniešiem. Eiropas Jaunatnes gads ir Eiropas institūciju atbilde uz šiem satricinājumiem – šogad daudz vairāk resursu atvēlam jauniešiem un ceram, ka iekavētais tiks atgūts ar uzviju. Jāteic, programmu patiešām ir ārkārtīgi daudz, un par visām tām daļēji vai pilnībā tiek maksāts no Eiropas Savienības budžeta. Būtu jāpanāk, lai jaunieši Latvijā vēl vairāk uzzina par savām iespējām un tās izmanto pilnveidojot savas zināšanas, pieredzi, uzlabojot prasmes un kļūstot konkurētspējīgāki gan Eiropā, gan visā pasaulē.

Izmanto iespējas, ko sniedz ES – mācies, studē, strādā, iegūsti praksi, iesaisties kultūras un sporta aktivitātēs, piedalies brīvprātīgajā darbā vai pieredzes apmaiņas projektos citās ES valstīs:

  • Programma "Erasmus jaunajiem uzņēmējiem" palīdz apgūt nepieciešamās prasmes tiem jaunajiem Eiropas uzņēmējiem, kas vēlas izveidot savu uzņēmumu un sekmīgi to vadīt. Programma jaunajiem uzņēmējiem sniedz zināšanas, palīdz attīstīt uzņēmējdarbības idejas, piedāvā pieredzējušu uzņēmēju atbalstu 1–6 mēnešu ilgā laika posmā.
  • "Erasmus+" ir daudziem labi zināma ES programma, kas atbalsta jauniešu izglītību, jaunatnes un sporta jomu Eiropā, pieredzes apmaiņu un mobilitātes iespējas. Mācības un pieredzes apmaiņa tiek īstenota, piemēram, dažādos pasākumos citās dalībvalstīs, kopīgā projektu īstenošanā, studijās utml..
  • "Eurodesk" ir jaunatnes informācijas tīkls, kas sniedz informāciju un nodrošina konsultācijas jauniešiem par dažādām mobilitātes iespējām Eiropā. Tā faktiski ir sava veida iespēju datubāze, kur ielūkoties, meklējot mācību, prakses vai citas iespējas.
  • Eiropas Solidaritātes korpuss ir programma, kas sniedz iespēju 18 līdz 30 gadus veciem jauniešiem iesaistīties solidaritātes pasākumos. Savukārt jaunieši vecumā no 18 līdz 35 gadiem var iesaistīties humānās palīdzības pasākumos. Programma dod iespēju jauniešiem risināt sabiedrībai aktuālas problēmas, uzlabo jauniešu lietpratību, sekmē sociālo iekļaušanu un stiprina Eiropas vērtības.
  • "DiscoverEU" ir ES iniciatīva, kas dod jauniešiem iespēju iepazīt Eiropu un tās daudzveidību. Ik gadu programmā tiek rīkotas divas jauniešu pieteikšanās kārtas, un atlasi izturējušie kandidāti saņem iespēju apceļot un iepazīt Eiropu dabai draudzīgā veidā.
  • Projekta "Proti un dari!" nolūks ir pilnveidot to jauniešu prasmes, kuri nestrādā, nemācās, nav reģistrēti Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA). Projekts veicina jauniešu izglītību, tostarp aroda apguvi pie meistariem un jauniešu nodarbinātību. Šis projekts tiek īstenots ar NVA un Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) starpniecību Jauniešu garantijas projektā, bezdarba mazināšanas pasākumos, kā arī nevalstisko organizāciju vai jauniešu centru darbībā.
  • "Radošā Eiropa" ir Eiropas Komisijas programma, kas atbalsta kultūras un audiovizuālo nozari. Tās nolūks ir uzlabot māksliniecisko un kultūras sadarbību Eiropā, atbalstīt Eiropas darbu radīšanu, stiprināt Eiropas kultūras un radošo nozaru ekonomisko, sociālo un ārējo dimensiju, veicināt inovācijas un mobilitāti.

Biežāk uzdotie jautājumi

Uzzini vairāk par kampaņu "Acis vaļā" un piedalies!

Saistītās ziņas