Eiropas Jaunatnes gadā uzsākam kampaņu „Acis vaļā”, lai informētu jauniešus par ES finansēto projektu iespējām un daudzveidību. Veicināsim pieredzes apmaiņu, kas gūta piedaloties un līdzdarbojoties jauniešiem aktuālajās ES programmās. Dalīsimies ar noderīgiem padomiem, kā jauniešiem atrast sev piemērotāko ES projektu un pēc iespējas labāk izmantot sniegtās iespējas.
Ikvienu, kurš piedalījies vai pašlaik darbojas kādā ES finansētā jaunatnes projektā, aicinām piedalīties izaicinājumā – dalīties pieredzē un laimēt portatīvo datoru!
Seko līdzi kampaņai sociālajos tīklos, izmantojot tēmturi #acisvaļā! Iedvesmojies, dalies savā pieredzē un piedalies izaicinājumā!
#acisvaļā izaicinājuma noteikumi
Kampaņa norisinās digitālajā vidē no 2022. gada 15. jūnija līdz 2022. gada novembrim. Tā īstenošanā piedalīsies gan digitālā satura autori (ietekmētāji), gan jaunatnes organizācijas un biedrības.
Lai piedalītos izaicinājumā, dalībniekam ir nepieciešams:
- Sociālo tīklu platformā Facebook vai Instagram publicēt bildi vai video, pastāstot par savu pieredzi ES jaunatnes projektā;
- Atzīmēt draugu, kuru dalībnieks vēlas izaicināt dalīties ar lielisko pieredzi;
- Atzīmēt @EiropasKomisija un pievieno tēmturi #acisvaļā.
Uzvarētāju noteikšana notiks divās kārtās:
16.08.2022. tiks paziņots 1. laimīgais, kas savā īpašumā iegūs portatīvo datoru.
15.11.2022. tiks paziņots 2. laimīgais, kas savā īpašumā iegūs portatīvo datoru.
Papildus informācija ir atrodama biežāk uzdoto jautājumu sadaļā.
Uzzini vairāk par ES atbalstītajām programmām un iniciatīvām
Vai zināji, ka tikai nedaudz vairāk kā trešdaļa Latvijas jauniešu aktīvi izmanto savas ES pilsoņa tiesības un ES programmu un projektu piedāvājumu? To rāda īpašā Eirobarometra “Jaunatne un demokrātija Eiropas Jaunatnes gadā” dati.
Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Petre:
Pandēmija būtiski ierobežoja jauniešiem pieejamo iespēju izmantošanu, radīja izaicinājumus gan garīgās, gan fiziskās veselības jomā, ierobežoja ceļošanu, pieredzes apmaiņu, socializēšanos ar citiem Eiropā dzīvojošajiem jauniešiem. Eiropas Jaunatnes gads ir Eiropas institūciju atbilde uz šiem satricinājumiem – šogad daudz vairāk resursu atvēlam jauniešiem un ceram, ka iekavētais tiks atgūts ar uzviju. Jāteic, programmu patiešām ir ārkārtīgi daudz, un par visām tām daļēji vai pilnībā tiek maksāts no Eiropas Savienības budžeta. Būtu jāpanāk, lai jaunieši Latvijā vēl vairāk uzzina par savām iespējām un tās izmanto pilnveidojot savas zināšanas, pieredzi, uzlabojot prasmes un kļūstot konkurētspējīgāki gan Eiropā, gan visā pasaulē.
Izmanto iespējas, ko sniedz ES – mācies, studē, strādā, iegūsti praksi, iesaisties kultūras un sporta aktivitātēs, piedalies brīvprātīgajā darbā vai pieredzes apmaiņas projektos citās ES valstīs:
- Programma "Erasmus jaunajiem uzņēmējiem" palīdz apgūt nepieciešamās prasmes tiem jaunajiem Eiropas uzņēmējiem, kas vēlas izveidot savu uzņēmumu un sekmīgi to vadīt. Programma jaunajiem uzņēmējiem sniedz zināšanas, palīdz attīstīt uzņēmējdarbības idejas, piedāvā pieredzējušu uzņēmēju atbalstu 1–6 mēnešu ilgā laika posmā.
- "Erasmus+" ir daudziem labi zināma ES programma, kas atbalsta jauniešu izglītību, jaunatnes un sporta jomu Eiropā, pieredzes apmaiņu un mobilitātes iespējas. Mācības un pieredzes apmaiņa tiek īstenota, piemēram, dažādos pasākumos citās dalībvalstīs, kopīgā projektu īstenošanā, studijās utml..
- "Eurodesk" ir jaunatnes informācijas tīkls, kas sniedz informāciju un nodrošina konsultācijas jauniešiem par dažādām mobilitātes iespējām Eiropā. Tā faktiski ir sava veida iespēju datubāze, kur ielūkoties, meklējot mācību, prakses vai citas iespējas.
- Eiropas Solidaritātes korpuss ir programma, kas sniedz iespēju 18 līdz 30 gadus veciem jauniešiem iesaistīties solidaritātes pasākumos. Savukārt jaunieši vecumā no 18 līdz 35 gadiem var iesaistīties humānās palīdzības pasākumos. Programma dod iespēju jauniešiem risināt sabiedrībai aktuālas problēmas, uzlabo jauniešu lietpratību, sekmē sociālo iekļaušanu un stiprina Eiropas vērtības.
- "DiscoverEU" ir ES iniciatīva, kas dod jauniešiem iespēju iepazīt Eiropu un tās daudzveidību. Ik gadu programmā tiek rīkotas divas jauniešu pieteikšanās kārtas, un atlasi izturējušie kandidāti saņem iespēju apceļot un iepazīt Eiropu dabai draudzīgā veidā.
- Projekta "Proti un dari!" nolūks ir pilnveidot to jauniešu prasmes, kuri nestrādā, nemācās, nav reģistrēti Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA). Projekts veicina jauniešu izglītību, tostarp aroda apguvi pie meistariem un jauniešu nodarbinātību. Šis projekts tiek īstenots ar NVA un Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) starpniecību Jauniešu garantijas projektā, bezdarba mazināšanas pasākumos, kā arī nevalstisko organizāciju vai jauniešu centru darbībā.
- "Radošā Eiropa" ir Eiropas Komisijas programma, kas atbalsta kultūras un audiovizuālo nozari. Tās nolūks ir uzlabot māksliniecisko un kultūras sadarbību Eiropā, atbalstīt Eiropas darbu radīšanu, stiprināt Eiropas kultūras un radošo nozaru ekonomisko, sociālo un ārējo dimensiju, veicināt inovācijas un mobilitāti.
Kampaņas laikā aicinām ar savu pieredzi dalīties ikvienu, kurš izmantojis kādu no ES piedāvātajām iespējām jauniešiem, piemēram, piedalījies "Erasmus+", "Discover EU", Eiropas Solidaritātes korpuss vai kādā citā ES finansētā programmā, projektā vai iniciatīvā.
Jā, dalība ES projektos to dalībniekiem nereti ļauj izdarīt būtiskus dzīves lēmumus, tāpēc aicinām dalīties arī pieredzē, kas gūta jau pirms vairākiem gadiem.
Uzvarētājs tiks paziņots @EiropasKomisija Facebook profilā, komentārā pie ieraksta ar izaicinājumu.
Vari veidot neierobežotu skaitu ierakstu sociālajos medijos, tas palielinās Tavu iespēju tikt pie balvas, jo uzvarētāju izraudzīsimies izlozē, kas notiks pēc nejaušības principa.
Diemžēl nē. Šoreiz aicinām veidot ierakstus, kas saglabāsies Tava profila laika joslā jeb “feedā”.
Lai mēs pamanītu, ka Tu piedalies izaicinājuma, Tavam profilam jābūt atvērtam jeb “public”.
Aicinām rūpīgi izlasīt noteikumus, atzīmēt tēmturi #acisvaļā un lapu @EiropasKomisija un pārliecināties, ka tavs profils ir publiski pieejams arī tiem, kas nav tavu draugu vai sekotāju lokā.
Saistītās ziņas
Eiropas Komisija ar lepnumu atzīmē programmas “Erasmus jaunajiem uzņēmējiem” 15. gadadienu. Nozīmīgā iniciatīva ir izveidota, lai atbalstītu jaunos uzņēmējus visā Eiropā. Šī programma sekmē starptautisko sadarbību, sniedz iespēju pilnveidot uzņēmējdarbības prasmes un veicina inovāciju.
Ik gadu aicinām izglītības iestādes un dažādu jomu ekspertus iesaistīties akcijā „Atpakaļ uz skolu/ Atpakaļ uz universitāti 2024”. Šogad akcija notiek jau sešpadsmito gadu.
Eiropas jaunieši vairāk ietekmēs ES politiku. Tālāk attīstot Eiropas Jaunatnes gada (2022) sasniegumus, Komisija šodien paziņoja par vairākām darbībām, kas jauniešiem dod vairāk noteikšanas viņus skarošo lēmumu pieņemšanā un vairākās ES politikas nostādnēs padziļina jaunatnes dimensiju.